Rosyjski oficer wymieniony za Estończyka

Estoński oficer zatrzymany przez Rosjan przy granicy z Rosją został wymieniony na innego oficera skazanego za szpiegostwo w Estonii. Poinformowała, o tym rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa.

"Skazany za szpiegostwo Eston Kohver został wymieniony na Alekseia Dressena, byłego oficera etońskiej policji bezpieczeństwa, odsiadującego wyrok za przekazywania tajnych informacji rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa; do wymiany doszło 26 września na moście na przejściu granicznym Kuniczina Gora" - podało FSB w raporcie cytowanym przez agencje TASS i BNS.

Reklama

Informację rosyjskich służb potwierdziło estońskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Zdaniem resortu Kohver jest już na terytorium kraju.

W 2012 roku sąd w Tallinie uznał Dressena i jego żonę za winnych zdrady stanu, przekazywania informacji wewnętrznych. Dressen, który wcześniej zajmował wysokie stanowiska w estońskiej agencji bezpieczeństwa narodowego, został aresztowany z podejrzenia o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Victoria Dressen pracowała jako gospodyni domowa i zajmowała się drobnym biznesem. Przekazywała, według dyrektora generalnego estońskich służb bezpieczeństwa Raivo Aega, tajne informacje agentom FSB jako agentka prowadzona przez wydział kontrwywiadu służb rosyjskich.

Tymczasem Kovera skazano w Rosji za szpiegostwo na 15 lat więzienia. Uznano go za winnego szpiegostwa, a także przemytu broni i nielegalnego przekroczenia granicy. Estończyk nie przyznał się do winy. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec lipca, toczył się przy drzwiach zamkniętych.

Estońska służba bezpieczeństwa twierdzi, że 5 września 2014 roku jej funkcjonariusz Eston Kohver został pozbawiony wolności na terytorium Estonii w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej i uprowadzony przez niezidentyfikowanych ludzi, którzy przybyli z Rosji. Kohverowi, jak twierdzą władze w Tallinie, grożono bronią. Według strony rosyjskiej Estończyk został zatrzymany na terytorium Rosji, w rejonie Pskowa.(

Dowiedz się więcej na temat: Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje