Reklama

Reklama

Rząd USA pozwie banki, które doprowadziły do kryzysu

Rząd federalny pozwie do sądu banki, które prowadziły transakcje papierami wartościowymi, opartymi na kredytach hipotecznych, co spowodowało kryzys finansowy na jesieni 2008 roku - poinformował w piątek dziennik "New York Times".

Według gazety, Federal Housing Finance Agency - rządowa agencja nadzorująca udzielanie kredytów na zakup domów i mieszkań - ma w przyszłym tygodniu wnieść pozwy przeciw takim wielkim bankom, jak Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Deutsche Bank.

Reklama

Zostaną one oskarżone o wprowadzanie w błąd klientów co do jakości papierów, opartych na kredytach hipotecznych (angielski skrót MBS). Ich wartość gwałtownie spadła, ponieważ kredyty udzielano również osobom nie mającym zdolności kredytowej z powodu ich niskich dochodów.

W pozwach argumentuje się, że banki tego nie sprawdzały albo świadomie polegały na fałszywych informacjach od dłużników. W rezultacie wartość MBS gwałtownie spadła, a banki obciążone tymi aktywami zostały uratowane od upadłości dzięki wielomiliardowym pożyczkom z budżetu.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: kryzys gospodarczy | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy