Reklama

Reklama

Rząd Uzbekistanu potwierdza śmierć prezydenta Isłama Karimowa

Zmarł prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow, który w sobotę 27 sierpnia doznał udaru mózgu - poinformował w piątek rząd w Taszkencie. Informację potwierdziła też na Instagramie jego córka Lola Karimowa-Tilljajewa. Karimow sprawował autorytarną władzę od ponad ćwierćwiecza. Podano, że w sobotę zostanie pochowany w rodzinnej Samarkandzie.

We wspólnym komunikacie rządu i parlamentu podkreślono, że Karimow, którego nazwano "prawdziwie wielkim", zostanie pochowany w obrządku muzułmańskim. Na czele komisji przygotowującej uroczystości pogrzebowe stanął premier Szawkat Mirzijojew.     

Komunikat o śmierci głowy państwa odczytał prezenter państwowej telewizji; podała ją także oficjalna agencja prasowa UzA.     

Nieoficjalnie o śmierci Karimowa wiadomo było już wcześniej w piątek ze źródeł dyplomatycznych w różnych krajach, a niektórzy przywódcy nadesłali nawet do Taszkentu kondolencje. Opozycyjna strona internetowa Fergana.ru w czwartek wieczorem informowała o intensywnych przygotowaniach do uroczystości pogrzebowych w Samarkandzie. 

Władze potwierdziły, że w sobotę tamtejsze lotnisko będzie wyłączone z ruchu, co odebrano jako sygnał, że port lotniczy przygotowuje się do przyjęcia oficjalnych delegacji.

Putin złożył kondolencje

Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin przesłał w piątek wieczorem telegram kondolencyjny na ręce pełniącego obowiązki prezydenta Uzbekistanu Nigmantilli Juldaszewa.

"Jego śmierć to ciężka strata dla narodu Uzbekistanu, a także dla całej Wspólnoty Niepodległych Państw i dla członków Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Islam Karimow był działaczem państwowym z autorytetem, prawdziwym liderem swojego kraju. Jego nazwisko związane jest z najważniejszymi wydarzeniami w historii współczesnego państwa uzbeckiego" - napisał w telegramie cytowanym przez agencję Interfax.   

Rosyjski prezydent dodał, że pod rządami Islama Karimowa Uzbekistan prowadził pokojową politykę zagraniczną, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w Azji Środkowej oraz rozwoju wielostronnej współpracy w regionie.  

"Trudno przecenić wkład Islama Karimowa w ustanowienie strategicznego partnerstwa między naszymi krajami" - napisał Putin.   

"Jestem przekonany, że nadal będziemy rozwijać współpracę rosyjsko-uzbecką z korzyścią dla naszych bratnich narodów" - oświadczył.   

Agencja Ria Nowosti podała, że na czele rosyjskiej delegacji na pogrzeb uzbeckiego prezydenta, który odbędzie się w sobotę w Samarkandzie, stanie premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Prezydentura Karimowa

Isłam Karimow przeszedł w czasach radzieckich wszystkie szczeble władzy partyjnej - był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku.

Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku. Jego autorytarne rządy wywoływały krytykę Zachodu. 


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje