Reklama

Reklama

Rzecznik Kremla: Krytyka ze strony UE nieodpowiednia

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uważa, że Unia Europejska niesłusznie krytykowała Rosję w związku z decyzją Ukrainy o przerwaniu przygotowań do podpisania umowy o stowarzyszeniu z Brukselą. Moskwa zaprzeczyła we wtorek, jakoby wywierała presję na Kijowie.

"W tym przypadku nieodpowiednie jest mówienie o jakiejkolwiek presji" - zacytowała słowa Pieskowa agencja Interfax.

Reklama

Jest to odpowiedź Rosji na słowa przywódców UE, którzy w poniedziałek zarzucili Moskwie naciski na Ukrainę w celu zerwania negocjacji ws. podpisania umowy stowarzyszeniowej z Brukselą.

- Jesteśmy świadomi zewnętrznej presji, której doświadcza Ukraina i wierzymy, że obliczone na krótką metę obawy nie powinny przeważyć nad korzyściami, jakie to partnerstwo przyniesie w dłuższej perspektywie.

Jednak UE nie będzie zmuszać Ukrainy, ani żadnego innego partnera, by wybierali między UE a inną regionalną organizacją. To od Ukrainy zależy, na jaki rodzaj współpracy z UE się zdecyduje - podkreślili szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W zeszły czwartek rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, co miało nastąpić 29 listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty - podkreślały władze w Kijowie.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje