Sarkozy: Zgoda w sprawie pakietu klimatycznego

Prezydent Francji przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej, Nicolas Sarkozy, ogłosił na zakończeniu szczytu w Brukseli, że przywódcy jednogłośnie potwierdzili cele i kalendarz przyjmowania pakietu klimatyczno- energetycznego.

To oznacza, że porozumienie w sprawie pakietu ma nastąpić w grudniu.

Reklama

- Postanowiliśmy jednomyślnie: cele zostały te same, kalendarz jest ten sam - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej o pakiecie, który ma zapewnić, że do 2020 roku UE zmniejszy emisję CO2 o 20 proc.

Sarkozy przyznał, że zgoda szczytu na porozumienie w sprawie pakietu w grudniu wymagała "znalezienia rozwiązań dla krajów, które wyrażały swój niepokój".

Polska już w środę zagroziła zawetowaniem takiej decyzji szczytu, o ile nie zostaną uwzględnione jej postulaty. Dotyczą one przede wszystkim uwzględnienia specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu. W negocjacjach przekonywała, że tylko pod takim warunkiem jest w stanie zgodzić się na termin grudniowy.

- Z punktu widzenia konferencji klimatycznej w Poznaniu to jest dobry termin, ale pod warunkiem, że specyfika takiego kraju jak Polska, którego energetyka jest oparta na węglu, została uwzględniona - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rafał Grupiński na marginesie szczytu.

- Jeśli wszyscy się zgodzili, to znaczy, że zostały wywalczone nasze zapisy, bo bez nich naszej zgody by nie było - dodał.

Dowiedz się więcej na temat: cele | kalendarz | prezydent Francji | aprobata | Nicolas Sarkozy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje