Reklama

Reklama

​Serbski premier z historyczną wizytą w Albanii

Aleksandar Vučić jako pierwszy w historii szef serbskiego rządu pojawi się z oficjalną wizytą w Albanii. Premier Serbii chce tym gestem naprawić popsute stosunki między dwiema bałkańskimi nacjami - informuje AFP.

Wizyta Vučicia będzie miała miejsce sześć miesięcy po symbolicznym spotkaniu z premierem Albanii, Edim Ramą, które odbyło się w Belgradzie. Była to pierwsza wizyta premiera Albanii w Serbii od 68 lat.

Reklama

Stosunki między Serbią a Albanią są napięte m.in. ze względu na Kosowo - zamieszkująca to terytorium albańska większość ogłosiła w 2008 roku niepodległość, której Belgrad nie uznał do dzisiaj.

Ponadto większych praw domaga się mieszkająca w Serbii albańska mniejszość, co tylko zaognia stosunki między oboma narodami.

"Pragniemy pogłębić współpracę z Serbią i razem wkroczyć na ścieżkę pokoju i integracji z Unią Europejską" - powiedział premier Albanii Edi Rama.

Aleksandar Vučić zapowiedział, że oczekuje na zbliżające się rozmowy z optymizmem i podkreśla, że różnice mogą być rozwiązane wyłącznie poprzez dialog - informuje AFP.

Eksperci podkreślają, że dobre stosunki między Serbią a Albanią to klucz do pokoju na Bałkanach, gdzie cały czas dochodzi do incydentów na tle etnicznym. Dwa tygodnie temu macedońska policja starła się z albańskimi bojówkami; zginęło 18 osób, w tym ośmiu funkcjonariuszy.

Dowiedz się więcej na temat: Serbia | Albania | Bałkany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje