Sikorski: Dać Miedwiediewowi kredyt zaufania

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, iż wybranie Dmitrija Miedwiediewa na nowego prezydenta Rosji daje Zachodowi szansę na poprawę stosunków z Moskwą.

- Powinniśmy zawsze udzielać kredytu zaufania nowemu przywódcy, a pan Miedwiediew jest ciekawą postacią, ponieważ jest to pierwszy za mojej pamięci rosyjski przywódca, który nie wywodzi się z partii komunistycznej lub służb bezpieczeństwa. Sytuacja ta napawa nadzieją - powiedział Sikorski w wywiadzie dla wtorkowego "Financial Timesa".

Reklama

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, nowy prezydent Rosji może się przyczynić do poprawy stosunków Moskwy z Unią Europejską, bowiem jest prawnikiem i dlatego ma predyspozycje do negocjowania z taką opartą na prawie organizacją. - Rozszerzanie się rządów prawa w Rosji leży w interesie Rosji i byłoby zgodne z interesami UE - zaznaczył Sikorski.

Ostrzegł jednocześnie, by nie traktować Miedwiediewa jako osobistości o wybitnym znaczeniu. - Zawsze byłem powściągliwy wobec nadmiernego personalizowania stosunków z Rosją, gdyż Rosja jest dużym mocarstwem z określonym zestawem interesów i profesjonalnymi służbami dyplomatycznymi, zatem sądzę, że powinniśmy kształtować nasze stosunki z Rosją w taki sam sposób jak stosunki z innymi krajami - na podstawie tego, co Rosja robi - powiedział polski minister.

Dowiedz się więcej na temat: prezydent Rosji | minister | kredyt | Radosław Sikorski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje