Reklama

Reklama

Sikorski na Litwie. Sprawę poprawy stosunków stawia jasno

Stosunki polsko-litewskie są uzależnione od poprawy sytuacji Polaków na Litwie - taką opinię wyraził w czwartek w Wilnie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

- Stosunki z Litwą chcemy mieć najlepsze z możliwych. Jak to osiągnąć? Potrzebna jest przychylność Litwy względem polskiej mniejszości. Sądzę, że jest to w interesie obopólnym i my cierpliwie na to będziemy czekać - powiedział szef polskiej dyplomacji litewskim dziennikarzom, komentując napięte stosunki między Warszawą a Wilnem.

Reklama

W czwartek minister Sikorski przebywał w stolicy Litwy, gdzie wziął udział w kolacji dyplomatów uczestniczących w dwudniowej międzynarodowej konferencji Wspólnoty Demokracji. Spotkał się też z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej.

Jak poinformował PAP prezes Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz, podczas trwającego około godziny spotkania rozmawiano o sytuacji polskiej mniejszości i stosunkach polsko-litewskich.

- Minister Sikorski pokreślił, że Polska dąży do dobrych relacji z Litwą, zależy jej na współpracy, bo oba kraje łączy wspólna historia, kultura, ale poprawa stosunków nie powinna się odbywać kosztem pomniejszania obywatelskich praw Polaków mieszkających na Litwie - powiedział Mackiewicz relacjonując spotkanie.

Według Mackiewicza minister zapowiedział, że Polska nadal konsekwentnie i stanowczo będzie obstawała przy tym, by strona litewska realizowała swe zobowiązania, przestrzegała standardów międzynarodowych w stosunku do mniejszości narodowych.

Sikorski pochwalił też społeczność polską za to, iż potrafi się jednoczyć, współpracować i bronić swych interesów. Według ministra Sikorskiego "jedność Polaków na Litwie jest ewenementem na skalę światową".

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Czytaj też:

Litwini wykopują historię Polaka, który wymordował litewską wieś.

Histeria obojga narodów, czyli dlaczego Polacy i Litwini nie cierpią się wzajemnie

Nietypowy litewski reality-show, który raczej nie poprawi polsko-litewskich relacji

Dobrzy litewscy patrioci kontra dobrzy polscy patrioci

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Polsko!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje