Słowacja: Kuchciński o potrzebie współpracy przemysłów obronnych

Parlamenty Polski i Słowacji powinny mocniej zaangażować się w umacnianie współpracy w ramach przemysłu obronnego - oświadczył we wtorek w Bratysławie marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Nakazuje nam to zdrowy rozsądek" - dodał.

Kuchciński przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą na Słowacji; we wtorek spotkał się m.in. z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andrejem Danko.

Reklama

Na wspólnej konferencji prasowej marszałek podkreślił, że jego wizyta świadczy o "wielkim ożywieniu" współpracy parlamentarnej w stosunkach polsko-słowackich. "Można śmiało powiedzieć, że staje się ono jedną z głównych sił napędowych w stosunkach Słowacji i Polski" - ocenił Kuchciński.

"Stabilna i trwała" granica

Jak oświadczył, uważa, że parlamenty obu państw powinny mocniej zaangażować się w umacnianie współpracy w ramach przemysłu obronnego. "Nakazuje nam to zdrowy rozsądek. Polska granica (...) ze Słowacją jest najbardziej stabilna i trwała" - mówił.

Według Kuchcińskiego należy też wzmacniać współpracę strategiczną i ekonomiczną obu krajów.

Marszałek Sejmu poinformował ponadto, że z przewodniczącym Danko rozmawiał również o współpracy transgranicznej, m.in. o rozwoju komunikacji i infrastruktury. Dodał, że Polska i Słowacja popierają budowę gazociągu północ-południe.

Z kolei przewodniczący Rady Narodowej Słowacji wyraził przekonanie i nadzieję, że dotychczasowe - jego zdaniem - "bardzo dobre" i stojące na "bardzo wysokim poziomie" stosunki bilateralne będą nadal kontynuowane.

Polska strategicznym partnerem

Danko powiedział, że toczą się prace nad przygotowaniem deklaracji o pogłębieniu współpracy pomiędzy parlamentami Polski i Słowacji. "Bardzo się cieszę, że akurat Polska została strategicznym partnerem nie tylko w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale także na forum europejskim" - zaznaczył Danko.

Według niego parlamenty obu państw mogą być "przykładem i wzorem" dla UE, "w jaki sposób poprzez intensywną komunikację i wymianę informacji" można uniknąć "rożnych błędów" przy tworzeniu przepisów prawnych.

Danko mówił, że tylko parlamenty wybierane przez obywateli mogą wyznaczać "skuteczne kierunki" w rozwiązaniach politycznych.

Przewodniczący dodał, że z marszałkiem Kuchcińskim rozmawiał też o wzmocnieniu komunikacji w dziedzinie obrony oraz polepszeniu bezpieczeństwa lokalnego poprzez wzajemną komunikację i współpracę.

Danko oświadczył, że "podziwia" polskie "procesy reformacyjne". "Jednocześnie odbieram to jako próbę polepszenia funkcjonowania kraju w ramach UE" - dodał. Podkreślił, że bardzo mu się podoba polski program Rodzina 500 plus.

Rozmowy z marszałkiem Kuchcińskim "toczyły się w duchu" pogłębienie współpracy w ramach turystyki, sportu i kultury - wskazał.

Polsko-słowackie igrzyska?

Danko ocenił też, że Polska i Słowacja na pewno dałyby radę zorganizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Do tych słów marszałek Kuchciński odniósł się na Twitterze. "Wspólna olimpiada zimowa jak najbardziej. Należy popracować nad ujednoliceniem przepisów dot. sportu i turystyki" - napisał.

Marszałek Sejmu spotkał się też z premierem Słowacji Robertem Fico; zaplanowana jest również rozmowa z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską. Następnie Kuchciński razem z Danko złożą wieńce pod Bramą Wolności przy zamku Devin.

Z Bratysławy Anna Tustanowska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje