Reklama

Reklama

Słowacja: Lawina porwała troje polskich alpinistów

Troje polskich alpinistów porwała lawina śnieżna, która zeszła w Dolinie Białej Wody po słowackiej stronie Tatr Wysokich. Poważnie ranna jest 25-latka z Suwałk, która przebywała pod śniegiem 15 minut.

Dwoje pozostałych porwanych przez lawinę o własnych siłach wydostało się spod śniegu i odkopało towarzyszkę wspinaczki.

Reklama

Rzeczniczka pogotowia lotniczego Air - Transport Europa w Popradzie, Sylwia Galajda poinformowała, że na miejsce lawiniska dotarł śmigłowiec z ratownikami. - Kobieta, która spędziła pod śniegiem 15 minut, doznała obrażeń kręgosłupa i organów wewnętrznych - powiedziała Galajda. Wychłodzoną 25-latkę przewieziono śmigłowcem do szpitala w słowackim Popradzie.

Jak dodała rzeczniczka, alpiniści z Polski byli doświadczonymi turystami, na co wskazuje posiadany przez nich zimowy sprzęt górski. - Turyści wspinali się w pięcio- lub sześcioosobowej grupie - dodała. Pozostałym osobom nic się nie stało.

W całych Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że możliwe jest samorzutne schodzenie pojedynczych lawin małych rozmiarów. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest możliwe przede wszystkim na bardzo stromych stokach. Ratownicy TOPR radzą, aby nie bagatelizować nawet najmniejszego zagrożenia lawinowego, bo do największej liczby wypadków lawinowych statystycznie dochodzi właśnie przy pierwszym i drugim stopniu zagrożenia.

Dowiedz się więcej na temat: porwanie | Słowacja | lawina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne