Reklama

Reklama

Śmierć George'a Floyda. Szef nowojorskiej policji uklęknął przed demonstrantami

Od kilku dni w kilkudziesięciu miastach Stanów Zjednoczonych odbywają się protesty przeciw brutalności policji, która doprowadziła do śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Ostatniego wieczora (1 czerwca) do demonstrantów zgromadzonych w Washington Square Park na Manhattanie wyszedł szef miejscowej policji Terence A. Monahan i uklęknął przed protestującymi. Niezwykły gest zarejestrowały kamery i obiektywy aparatów.

Zarzewiem zamieszek w USA stała się sprawa 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł w trakcie zatrzymania przez policję w Minneapolis.

Reklama

W poniedziałek (25 maja) do internetu trafiło nagranie z incydentu, na którym widać, jak jeden z policjantów brutalnie przyciska mężczyźnie kolanem szyję do ziemi, nie reagując na jego krzyki, że nie może oddychać. Wkrótce mężczyzna zmarł. Słowa przyciskanego do ziemi Floyda - "Nie mogę oddychać" - stały się głównym hasłem protestów.

Śmierć Floyda poruszyła nie tylko mieszkańców USA, ale to tam wywołała ona falę protestów i zamieszek.

W poniedziałek wieczorem, 1 czerwca, w Washington Square Park na Manhattanie - parku miejskim w Nowym Jorku - znów zgromadziła się grupa demonstrantów. Próbę nawiązania kontraktu z protestującymi  powziął sam szef nowojorskiej policji Terence A. Monahan. Zapewniał on zgromadzonych, że nie ma w mieście funkcjonariusza, który usprawiedliwiałby to, co się stało w Minnesocie.

"Jesteśmy z wami. Nie możemy walczyć z wami. My tu mieszkamy. To jest nasz dom" - podkreślał, po czym wziął za ręce dwóch demonstrantów i uklęknął wraz z nimi.

To niejedyne zdarzenie, jakie zarejestrowały kamery. 

W mediach społecznościowych pojawiło się także nagranie, na którym widać, jak grupa białych Amerykanów klęka przed czarnymi współobywatelami, przy ogromnym wzruszeniu obu stron, i wyznaje swoje "grzechy oraz błaga o litość".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy