Spokojna reakcja Niemiec na krytykę Gorbaczowa wobec Zachodu

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że Michaił Gorbaczow przyjechał do Berlina jako postać historyczna o wielkich zasługach dla zakończenia zimnej wojny i w tym charakterze zostanie przyjęty przez kanclerz Angelę Merkel.

Spotkanie Merkel z Gorbaczowem odbędzie się bez udziału mediów wieczorem w urzędzie kanclerskim.

Seibert zaznaczył, że różnica zdań w ocenie wydarzeń na Ukrainie między Merkel a Gorbaczowem jest faktem znanym. - Gorbaczow jest postacią historii współczesnej; Niemcy nie zapomnieli jego zasług w czasie głasnosti i pieriestrojki dla zakończenia zimnej wojny i pokojowego zjednoczenia kraju - wyjaśnił rzecznik.

Reklama

Seibert podkreślił, że ostatni przywódca ZSRR został "bardzo ciepło" przyjęty przez mieszkańców Berlina podczas obchodów 25. rocznicy upadku muru berlińskiego w miniony weekend.

Stanowisko niemieckiego rządu w sprawie konfliktu na Ukrainie jest powszechnie znane, także panu Gorbaczowowi - podkreślił Seibert. Jak dodał, kraje Europy Środkowej i Wschodniej "były i są wolne i suwerenne" w wyborze swoich sojuszników. NATO jest nadal gotowe do konstruktywnej współpracy w Rosją - powiedział rzecznik niemieckiego rządu.

Gorbaczow zarzucił w sobotę Zachodowi triumfalizm i dążenie do dominacji. W wystąpieniu na forum konferencji zorganizowanej w Berlinie przez fundację Cinema for Peace, powiedział, że Zachód, a szczególnie USA, zamiast doprowadzić do demilitaryzacji europejskiej polityki "ogłosiły się zwycięzcami zimnej wojny". Krytykował m.in. rozszerzenia NATO oraz plany budowy tarczy antyrakietowej.

Nawiązując do konfliktu na Ukrainie Gorbaczow zaapelował o zniesienie sankcji wobec Rosji. Jego zdaniem Władimir Putin jest zainteresowany pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje