Reklama

Reklama

Spór o pochówek Ryszarda II

W Anglii zaostrzył się spór o pochówek króla Ryszarda III, którego szkielet odnaleziono w tym roku pod parkingiem miejskim w Leicester. Tamtejsza katedra przygotowała już dla króla nagrobek. Sprawa trafiła jednak do sądu.

Kapituła katedry w Leicester otrzymała już zgodę ministerstwa sprawiedliwości na pochowanie Ryszarda III.

Praktyka nakazuje złożenie odnalezionych przypadkowo zwłok w najbliższej poświęconej ziemi - a katedra jest o parę kroków od parkingu. Król zginął opodal Leicester, w bitwie pod Bosworth w 1485 roku i został pospiesznie pochowany na ponad 500 lat w nieistniejącym już dziś miejscowym opactwie. Odnalezienie zwłok króla - oczernianego przez wieki jako okrutnika - to zasługa jego entuzjastów z wydziału archeologii uniwersytetu w Leicester.

Grono kilkunastu odległych krewnych ostatniego z Plantagenetów chce jednak, by został on pochowany w Yorku w północnej Anglii.

Reklama

Powołują się oni na fakt, że Ryszard III należał do linii dynastii określanej jako Yorkowie, wychował się w Yorku i planował, że spocznie wśród swojej rodziny w tamtejszej wielkiej katedrze. Król bardzo dbał o archidiecezję Yorku i nakazał tam budowę kancelarii dla stu kleryków, którzy mieli kopiować księgi i modlić się za jego zbawienie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje