Reklama

Reklama

Strażacy z UE pomogą w walce z pożarami lasów Amazonii

Boliwia zwróciła się do UE o pomoc w związku z pożarami lasów Amazonii; unijni eksperci od pożarnictwa mają się udać w najbliższych dniach do tego kraju - poinformowała w piątek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

"Mechanizm obrony cywilnej został uruchomiony, aby pomóc w wysiłkach mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru w regionie Chiquitania. W natychmiastowej pierwszej odpowiedzi UE mobilizuje zespół ekspertów strażaków z różnych krajów członkowskich, który uda się w dotknięty obszar w najbliższych dniach" - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka.

Reklama

Jak podkreśliła Andreewa całodobowe centrum koordynacji kryzysowej UE jest w ścisłym kontakcie z władzami Boliwii, aby monitorować sytuację i przekazać dalsze wsparcie.

UE uruchomiła już mapowanie satelitarne obszarów objętych żywiołem za pośrednictwem programu obserwacji Ziemi Copernicus, dostarczając mapy Brazylii, a także części Boliwii, Peru i Paragwaju.

"UE solidaryzuje się z Boliwią i wszystkimi krajami regionu dotkniętymi tymi niszczycielskimi pożarami. Pożary w regionie Amazonii pokazują, że zmiany klimatu zwiększyły zagrożenie klęskami żywiołowymi na całym świecie. Naszym wspólnym obowiązkiem jest współpraca w celu ochrony naszego środowiska" - oświadczył w piątek unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

W Brazylii odnotowano 83 tys. pożarów

Władze Brazylii, na terenie której pożary trawią największy obszar lasów, początkowo odrzucały pomoc zagraniczną w zwalczaniu żywiołu. Wsparcie proponowały m.in. kraje G7. W środę rzecznik prezydenta Jaira Bolsonaro ogłosił, że władze przyjmą pomoc, ale zastrzegł, że to Brazylia będzie decydować jak tę pomoc wykorzystać.

Od początku roku w Brazylii odnotowano 83 tys. pożarów; to o 77 proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym. Wiele pożarów wybuchło na obszarach wylesionych przez ludzi, wypalających grunt pod uprawy lub pastwiska.

Około 60 proc. terenów Amazonii leży w granicach Brazylii. Amazonia rozciąga się również na inne państwa Ameryki Południowej: Boliwię, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Peru, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską - francuskie terytorium zależne.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje