Reklama

Reklama

Szef NATO dziś o przygotowaniach do szczytu Sojuszu w Warszawie

Sekretarz generalny NATO omówi dziś przygotowania do jutrzejszego spotkania ministrów obrony w Brukseli i lipcowego szczytu w Warszawie. Wczesnym popołudniem, a dokładnie o godzinie 12.30, w belgijskiej stolicy odbędzie się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga.

Polska ma nadzieję, że na lipcowym szczycie zapadną decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Plan prac mają ustalić ministrowie obrony na rozpoczynającym się jutro spotkaniu, na co liczy szef MON Antoni Macierewicz.

Reklama

- Od lutego do lipca minie sporo miesięcy i zapewne różne szczegółowe kwestie będą mogły zostać doprecyzowane, ale zapewne ukształtuje się linia co do stałej obecności wojsk NATO na wschodniej flance - powiedział kilka dni temu w Amsterdamie minister Macierewicz.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w ubiegłym tygodniu, że czterokrotnie zwiększą pulę pieniędzy na wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej, by zniechęcić Rosję do dalszej agresji w regionie. Szef Sojuszu mówił niedawno, że zwiększona obecność USA w Europie to ważny znak w kontekście dostosowania Sojuszu do wyzwań dla bezpieczeństwa.

A Rosja już ostrzegła, że zwiększenie sił NATO w pobliżu jej granic nie pozostanie bez odpowiedzi. Ambasador tego kraju przy Sojuszu mówił wczoraj, że przez politykę konfrontacji NATO szkodzi swym interesom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne