Szyicki duchowny przeciw amerykańskiej ingerencji w Iraku

Jeden z liderów irackich szyitów Muktada al-Sadr jest przeciwny każdej ingerencji USA w Iraku. Szyicki duchowny oświadczył w środę wieczorem, że dopuszcza jedynie "pomoc od tych państw, które nie prowadzą polityki okupacyjnej".

Muktada al-Sadr podkreślił, że jest przeciwny obecności w Iraku amerykańskich wojskowych. Agencje przypominają, że w 2004 roku podległe mu ugrupowanie zbrojne, zwane Armią Mahdiego, dwukrotnie podjęło zbrojną rewoltę przeciwko siłom amerykańskim.

Reklama

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o skierowaniu do Iraku 300 doradców wojskowych i żołnierzy sił specjalnych, którzy mają za zadanie wzmocnić iracki wywiad i prowadzić szkolenia na zapleczu frontu walki z sunnickimi rebeliantami. Część amerykańskich wojskowych dotarła już do Iraku.

Bojownicy z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) prowadzą na północy i zachodzie kraju ofensywę przeciwko armii irackiej deklarując zamiar obalenia zdominowanego przez szyitów rządu w Bagdadzie.

ISIL, który walczy również ze wspieranym przez szyicki Iran reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, chce utworzyć na terenie Iraku i Syrii sunnicki kalifat, czyli państwo wyznaniowe.

Dowiedz się więcej na temat: Irak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy