Reklama

Reklama

Temat Centrum Kulturalnego w Polsce znów w białoruskiej TV

Białoruska TV państwowa wróciła w czwartek do sprawy przenosin działającego w Polsce Centrum Kultury Białorusi, podając, że kończy ono na zawsze działalność w Białymstoku. Poprzedni materiał TV na ten temat wywołał reakcję polskiego ambasadora Leszka Szerepki.

W reportażu z Białegostoku w głównym wieczornym wydaniu wiadomości telewizja poinformowała, że ośrodek kończy "na zawsze" działalność w tym mieście i ma ją zacząć od 1 października w Warszawie. Przytoczyła słowa z listu prezydenta Alaksandra Łukaszenki do przedstawicieli mniejszości białoruskiej w Polsce o tym, że motywy strony polskiej w tej sprawie "wywołują wiele pytań".

Reklama

Telewizja podkreśliła, że kiedy otwarto centrum w 2008 roku, "strona polska nie miała żadnych pytań" w sprawie jego lokalizacji. Białoruś zaś "nie ograniczała nigdy polskich partnerów" w sprawie lokalizacji Instytutu Polskiego w Mińsku.

Ambasador Białorusi w Polsce Wiktar Gajsionak powiedział w reportażu, że według jego wiedzy "nie istniały i teraz też nie istnieją żadne podstawy prawne dla ograniczania lokalizacji centrum kulturalnego gdziekolwiek poza Warszawą".

Jak przekazała stacja, ambasador spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce, by omówić odpowiedź Łukaszenki na skierowany do niego list otwarty wyrażający zaniepokojenie zamknięciem centrum w Białymstoku.

W zeszłym tygodniu na specjalnej konferencji prasowej w Mińsku polski ambasador mówił, że przenosiny centrum wynikają z potrzeby uregulowania statusu instytucji kulturalnych Polski i Białorusi i ich pracowników. Powiedział, że polski MSZ przygotował projekt porozumienia, który został w zasadzie przyjęty przez stronę białoruską. Mówi ono o tym, że strona polska otwiera Instytut Polski w Mińsku, a Białoruś otwiera Centrum Kultury w Warszawie, ale nie stanowi to przeszkody, by w przyszłości, równolegle, na zasadzie zgody, otwierać ośrodki kulturalne w innych miejscach.

Główny białoruski dziennik państwowy "SB. Biełaruś Siegodnia" ocenił następnie, nie powołując się na wypowiedzi Szerepki, że Polska nie wyjaśniła motywów przenosin ośrodka.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Polsko!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy