Reklama

Reklama

"To pogarda"

Buzek ostro do władz Białorusi w obronie aresztowanego Polaka. "Panie Andrzeju, wierzę, że nie zabraknie panu siły. Europa jest z panem!".

Otwierając sesję Parlamentu Europejskiego, jego przewodniczący Jerzy Buzek potępił w Strasburgu wyrok w sprawie prezesa Rady Naczelnej Związku Polaków w Białorusi Andrzeja Poczobuta, który został skazany na 15-dniowy areszt. Żądam od władz w Mińsku natychmiastowego wypuszczenia Andrzeja Poczobuta z aresztu - mówił Buzek.

Reklama

Wyrok 15-dniowego aresztu wydany na Andrzeja Poczobuta jest przejawem nieustającej presji władz w Mińsku na tych obywateli ich kraju, którzy mają odwagę myśleć inaczej i mówić o tym otwarcie - powiedział Buzek.

Podkreślił, że wyrok jest przykładem "pogardy", jaką władze w Mińsku żywią w stosunku do własnych obywateli, a Unia Europejska stanowczo potępia szykany w stosunku do członków Związku Polaków na Białorusi, jak i innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz mniejszości narodowych.

Panie Andrzeju, wierzę, że nie zabraknie panu siły. Europa jest z panem! - zakończył Buzek.

Poczobut poza pełnieniem funkcji prezesa Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi jest też dziennikarzem "Gazety Wyborczej".

Skazujący go wyrok został wydany przez sędziego figurującego na unijnej liście osób, wobec których obowiązuje zakaz wjazdu do UE. W odpowiedzi na powyborcze represje na Białorusi ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali 31 stycznia o objęciu sankcjami wizowymi 158 przedstawicieli białoruskiego reżimu.

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje