Reklama

Reklama

Tragiczny bilans zamachu na sunnicki meczet

Co najmniej 32 osoby zginęły w piątek w następstwie dwóch wybuchów przed sunnickim meczetem w mieście Bakuba w północnym Iraku - poinformowały policja i służby medyczne. Agencja AFP mówi o 49 zabitych.

Celem zamachu byli wierni, wychodzący z meczetu po świątecznych modłach. Bakuba leży około 50 kilometrów na północny wschód od Bagdadu.

W ostatnich miesiącach w Iraku znacznie wzrosło napięcie między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Reklama

Akty przemocy, skierowane przeciwko sunnickim i szyickim meczetom, jak też przeciwko siłom bezpieczeństwa i agendom zdominowanego przez szyitów rządu wyraźnie nasiliły się po przeprowadzonej miesiąc temu policyjnej pacyfikacji obozu protestujących sunnitów w pobliżu Kirkuku na północy Iraku.

Powiązani z Al-Kaidą sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu, który przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna spychał kraj na krawędź wojny domowej. Zamiarom tym sprzyja sytuacja w sąsiedniej Syrii, gdzie od ponad dwóch lat sunniccy w większości rebelianci walczą z reżymem prezydenta Baszara el-Asada.

Dowiedz się więcej na temat: Irak | zamachy | meczet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy