Reklama

Reklama

Trump i Merkel za ostrzejszymi sankcjami ONZ wobec Korei Północnej

W reakcji na przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę nuklearną prezydent USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili w poniedziałek, że Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna szybko uchwalić ostrzejsze sankcje wobec reżimu w Pjongjangu - przekazał rzecznik Merkel.

"Oboje zgodzili się, że próba bomby wodorowej oznacza nową eskalację ze strony północnokoreańskiego reżimu i jest nie do zaakceptowania" - oświadczył rzecznik Steffen Seibert po telefonicznej rozmowie Merkel i Trumpa.

Reklama

"Niemiecka kanclerz i amerykański prezydent wyrazili pogląd, że wspólnota międzynarodowa musi kontynuować wywieranie presji na reżim, a Rada Bezpieczeństwa ONZ musi szybko uchwalić dalsze, surowsze sankcje" - dodał rzecznik.

Merkel ze swej strony dodała, że Niemcy będą forsować surowsze sankcje wobec Korei Płn. na forum Unii Europejskiej. "Celem jest wyperswadowanie Korei Płn. naruszania międzynarodowego prawa i doprowadzenie do pokojowego rozwiązania konfliktu" - zaznaczył Seibert.

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje