Reklama

Reklama

Turcja zbombardowała cele w Syrii w odpowiedzi na incydent

Turcja zbombardowała w środę cele na terytorium Syrii w odpowiedzi na syryjski ostrzał z moździerzy w przygranicznym mieście Akcakale, w wyniku którego zginęło pięciu tureckich cywilów - ogłosił premier Recep Tayyip Erdogan.

- Nasze siły zbrojne w regionie przygranicznym natychmiast odpowiedziały na ten ohydny atak - napisał szef rządu w komunikacie. Pod ostrzałem artyleryjskim znalazły się miejsca w Syrii, z których według radarów wystrzelono wcześniej pociski moździerzowe.

Reklama

W środę co najmniej trzy pociski spadły na tureckie Akcakale, zabijając matkę i jej czworo dzieci oraz raniąc kilkanaście innych osób.

- Turcja nigdy nie pozostawi bez odpowiedzi takich prowokacji syryjskiego reżimu, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu - podkreślił szef rządu.

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu i szef NATO Anders Fogh Rasmussen rozmawiali w środę i zgodzili się co do konieczności pilnego posiedzenia NATO w sprawie incydentu na granicy turecko-syryjskiej - dodał Erdogan.

W środę późnym wieczorem w siedzibie NATO w Brukseli rozpoczęło się spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ambasadorów - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Spotkanie zostało zwołane na prośbę Turcji na podstawie artykułu 4. Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten przewiduje konsultacje sojuszników, gdy któryś z nich uzna, że zagrożona jest integralność jego terytorium lub bezpieczeństwo.

Środowy incydent był najpoważniejszym na linii Ankara-Damaszek od zestrzelenia tureckiego myśliwca przez syryjskie siły reżimowe w czerwcu br.

Leżące na południowym wschodzie Turcji Akcakale sąsiaduje przez granicę z syryjskim Tel Abjad. Od kilkunastu dni syryjskie przejście graniczne kontrolowane jest przez opozycyjną Wolną Armię Syryjską.

W ostatnich dniach do Akcakale regularnie trafiają przez granicę zbłąkane kule i pociski, wystrzeliwane podczas walk prowadzonych przez syryjskich rebeliantów z wojskami prezydenta Baszara el-Asada.

Dowiedz się więcej na temat: Akcakale | Turcja | cele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje