Turcy islamizują chrześcijańskie kościoły

Turcy islamizują dawne chrześcijańskie kościoły. Trzy świątynie - muzea w Turcji zostały w ostatnich latach przekształcone w meczety. Po raz pierwszy od ponad osiemdziesięciu lat wezwanie do muzułmańskiej modlitwy rozbrzmiało też z wnętrza kościoła Mądrości Bożej (Hagia Sofia) w Stambule - najważniejszej świątyni Cesarstwa Bizantyjskiego, dziś muzeum, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

"W ciągu ostatnich pięciu lat słychać było wezwanie do modlitwy z zewnątrz świątyni, z minaretów, ale po raz pierwszy odbywa się ono wewnątrz kościoła Mądrości Bożej"- powiedział w greckiej telewizji SKAI specjalista od spraw tureckich Manolis Kostidis. Dzienikarz dodał, że modlitwa była transmitowana przez państwową telewizję i w obecności przedstawiciela tureckiego rządu.

"Aby zamienić oficjalnie muzeum Hagia Sofia w meczet, wystarczy już tylko pozwolić muzułmanom wejść do środka" - dodał Manolis Kostidis.

Do precedensu doszło już w czasie tegorocznego ramadanu, kiedy to imam czytał Koran wewnątrz tej świątyni - muzeum. Wywołało to sprzeciw i oburzenie wielu środowisk na całym świecie, a grecki rząd wezwał Ankarę do zaprzestania wykorzystywania kościoła Hagia Sofia do celów politycznych.

Reklama

Kościół chrześcijański Hagia Sofia został ufundowany przez Justyniana I Wielkiego. Po zdobyciu Konstantynopola w połowie XV wieku Turcy przekształcili go w meczet. W 1934 ówczesny prezydent Turcji polecił, aby świątynia, która przez ponad 900 lat służyła chrześcijanom, a przez niecałe pięćset muzułmanom, została zmieniona w muzeum.

Reklama

Reklama

Reklama