Tusk w Chinach o zaufaniu, przyjaźni i szacunku

Otwieramy kolejny, jeszcze lepszy rozdział w relacjach polsko-chińskich - oświadczył premier Donald Tusk, który wziął udział w otwarciu Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju.

Tusk zachęcał chińskich biznesmenów do nawiązania bliższej współpracy gospodarczej z Polską, w tym m.in. z jego rodzinnym Gdańskiem.

Reklama

- Najważniejszy kapitał w wymianie handlowej pomiędzy narodami i państwami, to ludzie i zaufanie między nimi. Od politycznych deklaracji dużo ważniejsze przy współpracy gospodarczej jest wzajemne zaufanie - podkreślił szef rządu.

Tusk zaznaczył, że historia pokazuje, iż między Polską i Chinami nie ma niczego, co utrudniałoby budowę pełnego zaufania. - Chińczycy i Polacy darzyli się zawsze wzajemnym zaufaniem, przyjaźnią i szacunkiem do własnej drogi budowania dobrobytu i powodzenia - podkreślił.

- Polski i chiński sposób na życie przyniósł wielki sukces obu narodom (...) Z dumą i radością mogę powiedzieć, że między Polakami i Chińczykami istnieje wartość bezcenna - naturalne, wynikające z tradycji i wzajemnego szacunku zaufanie. Niech to będzie źródłem nadziei na zdecydowanie większe obroty i intensywniejszą współpracę - powiedział premier.

Zdaniem szefa rządu, Polacy - jak żaden naród na świecie - rozumieją źródła i znaczenie chińskiego sukcesu. - Nasze ojczyzny leżą daleko od siebie, może dlatego nigdy w historii konflikt nie podzielił naszych narodów. Nasze ambicje i możliwości leżą blisko siebie, wartości są bardzo podobne - ocenił.

Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu. Polska natomiast jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podkreślił, że Chiny to polityczna i gospodarcza potęga na świecie, a Polska to jedno z najszybciej rozwijających się państw w Europie. Szejnfeld zachęcał biznesmenów z Chin do inwestowania w Polsce. Jak poinformował, Polska ma wiele programów, ułatwiających zagranicznym inwestorom inwestycje, jak specjalne strefy ekonomiczne i granty dla firm tworzących nowe miejsca pracy.

Do perspektywicznych obszarów współpracy obu krajów, Szejnfeld zaliczył ochronę środowiska, gospodarkę komunalną, górnictwo, turystykę i przemysł papierniczy.

Dowiedz się więcej na temat: Polsko! | zaufanie | szejnfeld | Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje