Ubywa mieszkańców Hiszpanii

Drugi rok z rzędu ubywa mieszkańców Hiszpanii. Z badań Narodowego Instytutu Statystyki (INE) wynika, że w 2013 roku ich liczba zmniejszyła się o 400 tysięcy. Co dziesiąty wyjeżdżający to rodowity Hiszpan, pozostali to przede wszystkim przybysze z Unii Europejskiej i Ameryki Południowej.

Teraz Hiszpania liczy 46 mln 700 tys. osób - tyle ile miała w 2009 roku, czyli na początku kryzysu. Po raz pierwszy w historii, największą grupą, która opuściła kraj są mieszkańcy Unii Europejskiej.

Reklama

W 2013 roku z Hiszpanii wyjechało prawie 88 tysięcy Brytyjczyków i 75 tysięcy Rumunów. Trzecią nacją najczęściej wracająca do ojczyzny są Ekwadorczycy. - Nie mamy innego wyjścia. Wynająć pokój czy kupić żywność - brakuje nam na to pieniędzy - wyjaśniała mieszkanka Ekwadoru, która też postanowiła wyjechać. 

Spośród obywateli innych krajów przybyło jedynie Chińczyków. Do rodzinnych miast wróciło też ponad 100 tys. Hiszpanów, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy. Jak wynika z badań, najczęściej powracają osoby ze średnim i niskim wykształceniem, nieznające języków obcych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje