Reklama

Reklama

Ukraina i Rosja dokonały wymiany więźniów? SBU komentuje

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w piątek, że rozmowy z Rosją na temat wymiany osób więzionych w obu krajach nadal trwają. Zaapelowała o cierpliwość i nierozpowszechnianie niesprawdzonych informacji.

"Trudny proces rozmów na temat wymiany zakładników nadal trwa" - oświadczyła rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska w komentarzu na Facebooku. Zwracając się do mediów, rzeczniczka zaapelowała o cierpliwość i wyraziła nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać. Poprosiła także o nierozpowszechnianie niepotwierdzonych informacji.

Reklama

"Proces wzajemnego uwolnienia osób przetrzymywanych trwa nadal. Informacja o jego zakończeniu nie odpowiada rzeczywistości" - głosi natomiast komentarz, opublikowany na profilu biura prezydenta Ukrainy Wolodymyra Zełenskiego. "Kiedy wzajemne zwolnienie osób przetrzymywanych zakończy się, biuro prezydenta poinformuje o tym na oficjalnych kanałach" - czytamy.

"Już nie po raz pierwszy widzimy chaos informacyjny spowodowany powoływaniem się na niepotwierdzone informacje i liczne 'źródła'" - dodano w oświadczeniu. Biuro Zełenskiego zaapelowało, by "zdawać sobie sprawę ze skutków dezinformacji".

Sprzeczne informacje

O tym, że Ukraińcy więzieni i aresztowani w Rosji wracają do kraju, poinformował w piątek w mediach społecznościowych prokurator generalny Ukrainy Rusłan Riaboszapka. Na Ukrainę według tych doniesień wracał m.in. skazany w Rosji reżyser Ołeh Sencow.

Media w Rosji także podały w piątek informację o rozpoczętej w nocy wymianie więźniów z Ukrainą. Napisał o tym m.in. dziennikarz rosyjskiej redakcji BBC News Ilja Barabanow. Informację o wymianie potwierdził także były parlamentarzysta rosyjski Ilja Ponomariow. Media w Moskwie powołują się jednak na informacje z Kijowa.

Szef niezależnego radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow zapowiadał, że samolot z więźniami wyląduje w Kijowie o godz. 5 rano (godz. 4 w Polsce). Na Ukrainie jednak podano, że samoloty z Rosji w najbliższym czasie nie są oczekiwane.

Z kolei Adwokat pewnej liczby obywateli Rosji przetrzymywanych na Ukrainie, Walentin Rybin, powiedział w piątek, że jego klienci nadal są w areszcie śledczym i że nic mu nie wiadomo o ich wymianie na Ukraińców aresztowanych i skazanych w Rosji.

Prawnik wyraził przypuszczenie, że do wymiany dojdzie we wtorek. Wcześniej Rybin mówił, że obejmie ona 12 obywateli Rosji.

Sprawa Sencowa i ukraińskich marynarzy

W czwartek odbywający w Rosji wyrok 20 lat łagru ukraiński reżyser Ołeh Sencow został przeniesiony do więzienia w Moskwie. 

Do tej pory uznawany za więźnia politycznego Sencow był przetrzymywany w kolonii w mieście Łabytnagi. Ukraińscy marynarze zostali z kolei zatrzymani przez Rosję podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej. 

Ukraiński filmowiec, pisarz i uczestnik Euromajdanu protestował przeciwko aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Rosyjskie służby bezpieczeństwa oskarżyły go o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Przed sądem Ołeh Sencow nie przyznał się do winy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje