​Ukraina złożyła pozew przeciw Rosji do ETPCz

Ukraina skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) pozew przeciwko Moskwie w sprawie naruszenia przez nią praw Ukraińców będących więźniami politycznymi w Rosji - powiadomiły ukraińskie media.

Media na Ukrainie powołują się na wiceministra sprawiedliwości Ukrainy Iwana Liszczynę, który jest odpowiedzialny za kontakty z ETPCz. O skierowaniu pozwu polityk napisał w piątek wieczorem na Facebooku.

Reklama

Sprecyzował, że władze Ukrainy powiadamiają o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, prawo do sprawiedliwego procesu, poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego oraz swobodę wyrażania opinii.

"Obecnie problem więźniów politycznych będzie rozpatrywany na płaszczyźnie prawnej przez Trybunał" - oznajmił wiceminister Liszczyna. Podkreślił, że główny opis naruszenia praw 71 ukraińskich więźniów politycznych liczy 130 stron.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że władze w Kijowie mają zamiar wystąpić do ETPCz z kolejnym pozwem przeciwko Rosji w związku z nielegalną masową wysyłką obywateli Ukrainy i innych państw z anektowanego Półwyspu Krymskiego.

W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się 71 obywateli Ukrainy, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Wśród nich jest Ołeh Sencow - ukraiński reżyser filmowy, który został aresztowany w 2014 r. po aneksji Krymu przez Rosję.

W skierowanym w piątek do Rosji apelu oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) wzywał do zaprzestania stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec uwięzionego Sencowa, który prowadzi strajk głodowy.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje