"Ulica Sezamkowa" pogodzi katolików i protestantów

"Ulica Sezamkowa" przeszła wielką rewolucję - przygotowano kilka wersji narodowych. A wszystko dla zażegnania konfliktów kulturowych. Znany program ma być lekiem, który załagodzi spory między katolikami i protestantami. Rewolucja była potrzebna, bo już u kilkuletnich dzieci zaobserwowano uprzedzenia. Czy Ciasteczkowy Potwór i Grover (w irlandzkiej wersji: Potto i Hilda) będą w stanie przekonać najmłodszych, że "katolicy nie robią bomb", a "protestanci nie chcą zabić katolików"?

- "Ulica Sezamkowa" ma promować otwartość na innych - tak zmiany w znanym programie edukacyjnym tłumaczy Gary Knell (amerykański producent "Ulicy Sezamkowej"). Media spierają się jednak o sens wprowadzania tego typu modyfikacji. Ich zdaniem pokazywanie dzieciom stereotypów kulturowych i udawanie, że świat jest rajem, wcale nie przyczyni się do uświadomienia najmłodszym jak ważna jest tolerancja - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Jedną z opracowanych na potrzeby integracji wersji jest "Sesame Tree" - irlandzki odpowiednik "Sesame Street". W tym programie znane postaci zostały zastąpione przez Potto i Hildę. Zmieniono nawet nazwę, żeby odbiorcy programu nie zastanawiali się, czy akcja toczy się w dzielnicy katolickiej czy protestanckiej, bo chodzi tu przede wszystkim o zażegnanie sporów na tle wyznaniowym.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie irlandzkich producentów wynika, że jedno na sześcioro dzieci zdradza uprzedzenia: "Katolicy są inni, bo robią bomby", a "Protestanci chcą zabić katolików". To ma być jednym z powodów, dla których warto robić wersje narodowe programu.

Belfast Telgraph podchodzi jednak do tego pomysłu sceptycznie, podkreślając, że taka integracja nie ma sensu, bo protestanci i katolicy mieszkają w innych dzielnicach, chodzą do innych szkół i rzadko kontaktują się z dziećmi spoza swoich kręgów kulturowych - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Dowiedz się więcej na temat: ciasteczkowy potwór | katolik | uprzedzenia | katolicy | ulica

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje