Reklama

Reklama

USA chcą zmian w planach budowy parasola antyrakietowego

Stany Zjednoczone po raz kolejny ostrzegły, że wycofają się z traktatu ABM jeśli Rosja nie zgodzi się na żaden kompromis w sprawie kontrowersyjnego amerykańskiego planu budowy tarczy antyrakietowej.

Moskwa nie zgadza się na budowę parasola argumentując, że naruszałaby ona warunki traktatu ABM z 1972 roku o systemach obrony antyrakietowej.

Reklama

Amerykanie od dawna próbują przekonać Rosjan by zrezygnowali z układu, który uniemożliwia budowę antyrakietowego parasola nad USA. Argumentują, że traktat ABM, zawarty jeszcze w czasie zimnej wojny, obecnie powinien zostać zmodyfikowany. Obserwatorzy, już raz, po spotkaniu Busha i Putina w Genui okrzyknęli, że Moskwa zgodziła się na wprowadzenie poprawek do układu, który określa jak mają wyglądać systemy obrony antyrakietowej. Jednak w Genui Putin tylko wstępnie zgodził się na zmiany w układzie ABM i to pod warunkiem likwidacji dużej ilości głowic jądrowych.

Kolejna runda rokowań na wysokim szczeblu w tej sprawie planowana jest w drugiej połowie września. Wtedy w Waszyngtonie mają się spotkać szef rosyjskiej dyplomacji Igor Ivanov i amerykański sekretarz stanu Collin Powell.

Dowiedz się więcej na temat: Stany | Moskwa | USA | budowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne