USA: Zmarł kongresman polskiego pochodzenia

W wieku 82 lat zmarł w Chicago Dan Rostenkowski, były demokratyczny kongresman polskiego pochodzenia, swego czasu jeden z najbardziej wpływowych polityków w USA, którego karierę zakończył skandal korupcyjny.

Przez 14 lat był przewodniczącym Komisji Dochodów Państwa Izby Reprezentantów, która przygotowuje ustawy podatkowe, a więc jest jedną z najważniejszych w Kongresie. Przez pewien czas uchodził za głównego kandydata na przewodniczącego Izby Reprezentantów.

Reklama

Odegrał kluczową rolę w uchwaleniu przez Kongres ustawy podatkowej w 1986 r. Zlikwidowała ona luki w prawie, które umożliwiały wielkim korporacjom niepłacenie podatków, obniżyła podatki dla niektórych kategorii podatników i wyeliminowała je dla najbiedniejszych.

Ustawa była owocem kompromisu między administracją prezydenta Ronalda Reagana, który forsował cięcia podatków, a Demokratami troszczącymi się o biedniejsze grupy społeczne. Do jego osiągnięcia przyczyniła się posiadana przez Rostenkowskiego umiejętność współpracy z Republikanami i zawierania układów.

Po objęciu prezydentury przez Billa Clintona w 1993 r. Rostenkowski miał być jego głównym sojusznikiem i partnerem w pracach nad układami o wolnym handlu i reformie opieki zdrowotnej.

W tym samym jednak roku oskarżono go o korupcję. Prokuratura federalna postawiła mu 17 zarzutów karnych, m.in. trzymanie na liście płac fikcyjnych współpracowników w Kongresie, którzy w rzeczywistości pracowali przy remoncie domu kongresmana. W 1994 r. Rostenkowski ustąpił z funkcji przewodniczącego komisji podatkowej i przegrał walkę o reelekcję, po 36 latach zasiadania w Izbie Reprezentantów.

Chociaż nie przyznawał się do popełnienia większości przestępstw, poszedł na układ z prokuraturą, dzięki czemu uniknął procesu. Został skazany na 15 miesięcy więzienia. Po odbyciu kary pracował jako konsultant.

Lokalny dziennik "Chicago Tribune" pisał, że Rostenkowski "nie dostosował się do nowych czasów", gdyż to, co zaprowadziło go za kratki, w przeszłości nie byłoby potraktowane tak surowo. Chicago słynie z korupcji w polityce.

Urodził się w 1928 r. w rodzinie polskich imigrantów jako Daniel David Rosten. Chodził do katolickiej szkoły z internatem. Jego ojciec był lokalnym działaczem Partii Demokratycznej.

Po służbie w wojsku i studiach spróbował kariery politycznej idąc w ślady ojca, jako protegowany legendarnego burmistrza Chicago Richarda Daleya. Działając w mieście o licznym polsko-amerykańskim elektoracie, zmienił nazwisko na Rostenkowski.

Dowiedz się więcej na temat: zmarły | Chicago | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy