W. Brytania: Skazany "kaznodzieja nienawiści" pobierał zasiłki od państwa

Jeden z brytyjskich sędziów zakwestionował sytuację radykalnych ekstremistów, którzy na Wyspach żyją z zasiłków, mimo że "gardzą zachodnią demokracją", tak jak skazany wczoraj na pięć i pół roku więzienia "kaznodzieja nienawiści", Anjem Choudary - podaje "The Telegraph".

Choudary żył z zasiłków w Wielkiej Brytanii przez ostatnie 20 lat. Jak twierdzi, w tym czasie otrzymał od państwa 500 000 funtów. Żyjąc na koszt państwa, Choudary stał się jednym z najbardziej znanych radykalnych kaznodziejów w kraju, którzy wyznają nienawiść do Zachodu. Jak podaje "The Telegraph", udawało mu się uniknąć skazania dopóki nie został oskarżony o wspieranie tak zwanego Państwa Islamskiego i jego bojowników wraz z innym radykalnym ekstremistą Mohammedem Mizanurem Rahmanem.

Reklama

Przed ich skazaniem sędzia Holroyde usłyszał, że obaj żyli z zasiłków. Po wysłuchaniu obrońcy Rahmana sędzia zapytał: "Czy nie jest przekleństwem bycie finansowanym przez liberalną demokrację zachodnią i tak stanowczo nią pogardzać?".

Reakcje parlamentarzystów na zasiłki dla ekstremistów

Parlamentarzyści zwrócili się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie uzyskania zgody na blokowanie działalności osób podobnych do Anjema Choudary’ego, które otrzymują od państwa zasiłki - informuje "The Telegraph".

Iain Duncan Smith, były sekretarz pracy i emerytur, powiedział, że kwestia podejrzanych o terroryzm pobierających od państwa korzyści majątkowe w postaci zasiłków to "koszmar", ale nie było sposobu, aby zmienić prawo i zapobiec ich przekazywaniu przez państwo. Z kolei jeden z parlamentarzystów zapowiedział, że potrzebne jest "pilne działanie", żeby ponownie przyjrzeć się, dlaczego "kaznodzieje nienawiści" tacy jak Anjem Choudary mogą ubiegać się o wsparcie ze strony państwa.

Craig Mackinlay, konserwatywny brytyjski poseł powiedział, że ministrowie powinni mieć prawo do wycofania korzyści w takich przypadkach. "Pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy, to na jakiej podstawie miał on (Anjem Choudary) prawo do ubiegania się o świadczenia przez tak długi czas i na jakiej podstawie oceniono, że nie nadawał się do pracy?"- podaje gazeta.

Proces radyklanego kaznodziei

Ogłoszony wyrok kończy trwający od lipca proces.

Brytyjska policja uważa, że Choudary inspirował sprawców zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, między innymi do zabójstwa żołnierza w 2013 roku.

Prowadzona przez niego organizacja al-Muhadżirun odpowiada za radykalizację młodych ludzi pochodzenia islamskiego. Choudary jest jednym z najbardziej znanych w Wielkiej Brytanii radykalnych islamskich kaznodziei oraz działaczy społecznych i politycznych. Wzywał do wsparcia Państwa Islamskiego, gdy ogłosiło kalifat w 2014 roku. Opowiadał się też za wprowadzeniem szariatu w Wielkiej Brytanii.

IR

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje