W Moskwie odsłonięto pomnik Borysa Jelcyna

Prezydent Władimir Putin oświadczył w środę, że pod rządami jego poprzednika - Borysa Jelcyna, Rosja wkroczyła na drogę wolności i cywilizowanego rozwoju.

Putin powiedział to przemawiając podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jelcyna. Monument odsłonięto na grobie pierwszego prezydenta Rosji na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie. W ceremonii uczestniczył też prezydent-elekt Dmitrij Miedwiediew.

Reklama

W środę przypada pierwsza rocznica śmierci Jelcyna.

Putin określił swojego poprzednika mianem "jednego z najwybitniejszych polityków XX wieku, który radykalnie wpłynął nie tylko na rozwój swojego kraju, lecz także na bieg światowej historii".

Prezydent zauważył, że przy Jelcynie Rosja przeszła bezprecedensową transformację i ciężkie wstrząsy, jednak obroniła swoją państwowość i prawo do samodzielnego rozwoju.

- Burzliwe lata 90. były okresem gwałtownych przemian i śmiałych ludzi, potrafiących iść pod prąd, wytyczać nowe cele i prowadzić za sobą masy. Borys Nikołajewicz Jelcyn bez cienia przesady był taką niepospolitą osobowością - powiedział Putin.

Prezydent zaznaczył, że obywatele Rosji żyją dzisiaj w otwartym i samodzielnym kraju, który rozwija się w zgodzie z literą i duchem swojej konstytucji.

- Władza prezydencka w Rosji zawsze będzie gwarancją ustawy zasadniczej, praw obywateli; będzie nadal służyć narodowi Rosji, obronie suwerennych interesów kraju - zadeklarował Putin, który za dwa tygodnie przekaże urząd prezydenta Miedwiediewowi, a sam stanie na czele rządu.

Pomnik - wykonany przez znanego rzeźbiarza Gieorgija Franguliana, a przedstawiający rozwiniętą trójkolorową flagę Rosji - poświęcił patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej odprawił też nabożeństwo nad grobem.

Jelcyn, zwany przez rodaków "carem Borysem", był prezydentem Rosji w latach 1991-99. Zmarł 23 kwietnia 2007 roku w klinice kremlowskiej w Moskwie z powodu niewydolności serca. Miał 76 lat.

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | prezydent | Borys Jelcyn | pomniki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje