W Pakistanie rozbił się samolot pasażerski

Przedstawiciel pakistańskich władz poinformował, że nikt nie przeżył katastrofy airbusa prywatnych pakistańskich linii Air Blue w pobliżu pakistańskiej stolicy Islamabadu. Na pokładzie znajdowały się 152 osoby. Wcześniej informowano, że katastrofę mogło przeżyć od pięciu do ośmiu osób.

Dotychczas odnaleziono ciała co najmniej 90 ofiar katastrofy.

Reklama

Airbus 321 należał do pakistańskich prywatnych linii Air Blue. Na jego pokładzie znajdowało się 146 pasażerów i 6 członków załogi. Leciał z Karaczi do Islamabadu.

Przyczyny katastrofy nie są na razie znane, ale władze lotnicze tego kraju podały, że piloci próbowali lądować w trudnych warunkach atmosferycznych, w deszczu i we mgle.

- Samolot już miał lądować na lotnisku w Islamabadzie, kiedy stracił kontakt z wieżą kontroli lotów, a potem dowiedzieliśmy się, że się rozbił - relacjonuje ich przedstawiciel.

Dodaje też, że kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające piloci często są proszeni, by zatoczyć koło nad wzgórzami Margalla i wykorzystać inny pas do lądowania.

Samolot rozbił się właśnie na wzgórzach Margalla w pobliżu pakistańskiej stolicy. Ratownicy przekopują się przez szczątki samolotu gołymi rękoma. Pracę utrudnia deszcz, ogień i gęsty dym. Samolot uderzył w ostro nachylone, zalesione zbocze, na które nie prowadzą żadne drogi. Do działań wysłano wojsko i helikoptery.

- Wszędzie dookoła leżą ciała - powiedział przedstawiciel policji. - Ciała są ewakuowane śmigłowcami.

W rejonie katastrofy od co najmniej czterech dni padały monsunowe deszcze. Miejscowa telewizja pokazuje ratowników wspinających się pieszo na strome zbocze.

Na lotnisku w Islamabadzie pasażerowie w hali odlotów z zaniepokojeniem obserwują ekrany telewizorów. - Nie jestem zdziwiony, że coś takiego się wydarzyło - mówi jeden z nich. - Pogoda jest zbyt słaba, by latać.

Przewoźnik, do którego należał samolot, Air Blue, zaczął działalność w 2004 roku. Jak zapewnia rzeczniczka firmy to pierwsza katastrofa należącego do niej samolotu.

W 2006 roku w pobliżu miasta Multan w środkowej części kraju w katastrofie samolotu pasażerskiego należącego do linii Pakistan International Airlines zginęło 45 ludzi.

Zobacz relacje: BBC i pakistańskiej Geo.tv

Dowiedz się więcej na temat: Nie | katastrofy | samolot | samolot pasażerski | Pakistan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje