Reklama

Reklama

W PE podsumowanie szczytu dotyczącego Wielkiej Brytanii

​Europosłowie podsumują dziś wyniki unijnego szczytu dotyczącego porozumienia z Wielką Brytanią. Debata w Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpocznie się po godzinie 15.00. Rezultaty szczytu przedstawią szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Uzgodnione w piątek w nocy porozumienie ma zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej. Wspólnota, choć nie zgodziła się na wszystkie warunki stawiane przez Londyn, to zdecydowała się na kilka ustępstw.

- Porozumienie wzmacnia specjalny status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - mówił na zakończenie szczytu szef Rady Donald Tusk.

Wielka Brytania otrzymała gwarancje, że będzie mogła utrudniać decyzje podejmowane przez euroland, jeśli uzna, że są szkodliwe dla państw spoza strefy euro, głównie chodziło o ochronę centrum finansowego w Londynie. Ograniczone zostaną zasiłki dla pracowników z unijnych krajów i zmniejszone będą świadczenia na dzieci, które nie mieszkają z rodzicami na Wyspach.

Reklama

Wielka Brytania będzie wyłączona także z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. - To porozumienie jest wystarczające, by zalecać pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii - mówił na zakończenie szczytu premier David Cameron, a dzień później ogłosił, że referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii we Wspólnocie odbędzie się 23 czerwca.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje