Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Księżna Meghan urodziła

Księżna Sussex Meghan Markle, żona księcia Harry'ego, urodziła w poniedziałek syna - poinformował Pałac Buckingham. Chłopiec, który jest siódmy w kolejce do brytyjskiego tronu, przyszedł na świat wczesnym rankiem i waży 3,2 kg. Na razie nie otrzymał imienia.

Wiadomość o narodzinach dziecka pojawiła się także na oficjalnym profilu pary książęcej na Instagramie.

Reklama

Informacja o narodzinach została przekazana w komunikacie Pałacu Buckingham oraz wpisie na koncie pary na Instagramie.

Książę Harry: Jestem przeszczęśliwy

"Jesteśmy oboje absolutnie podekscytowani i wdzięczni za okazaną nam miłość oraz wsparcie, to było wspaniałe" - powiedział w krótkiej wypowiedzi dla mediów Harry, dodając, że "to najbardziej niesamowite doświadczenie, jakie mógł sobie wyobrazić".

"Jestem niezwykle dumny z mojej żony. Każdy ojciec i rodzic zawsze powie, że jego dziecko jest absolutnie wspaniałe, ale ta mała kruszyna jest absolutnie czymś, za co mógłbym umrzeć. Jestem przeszczęśliwy" - dodał.

Jakie imię otrzyma chłopiec?

Książę zapowiedział również, że - zgodnie z wcześniejszym planem - w ciągu kolejnych dni para pokaże pierwsze zdjęcia syna, ogłaszając też jego imię. 

Bukmacherzy spodziewają się, że nowy członek rodziny królewskiej otrzyma imię Arthur, James lub Philip.

Narodziny "Baby Sussex"

Pierwszy syn pary urodził się o godz. 5.26 rano (godz. 6.26 w Polsce). Zgodnie z tradycją, jako pierwsi o jego narodzinach dowiedzieli się królowa Elżbieta II oraz jej mąż - książę Filip, ojciec Harry'ego i następca tronu - książę Karol oraz jego brat z żoną - książę William z księżną Kate.

Nowym rodzicom i dziecku, którzy przebywają w rezydencji pary w Frogmore Cottage w Windsorze, towarzyszy także matka księżnej - Doria Ragland.

Na ulicach miasta zebrało się wielu sympatyków rodziny królewskiej, którzy świętowali ogłoszenie narodzin syna pary książęcej.

Hrabia Dumbarton

Noworodek nie będzie od razu księciem. Ten tytuł powinien otrzymać dopiero po koronacji swojego dziadka - Karola - na króla. Będzie teraz hrabią Dumbarton - niższego z tytułów nadanych jego ojcu. Formalne nazwisko dziecka prawdopodobnie będzie brzmieć Mountbatten-Windso. Automatycznie otrzymało ono również podwójne obywatelstwo Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, dzięki obywatelstwu Meghan.

Płyną gratulacje

Pierwsze gratulacje dla pary napłynęły ze strony brytyjskiej premier Theresy May, która życzyła im "wszystkiego najlepszego w tym radosnym okresie", a także lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, który wyraził nadzieję, że "wszyscy czują się dobrze".

Z kolei arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w maju ubiegłego roku udzielił Harry'emu i Meghan ślubu, napisał na Twitterze, że liczy na to, że "Bóg pobłogosławi nowej rodzinie miłością, zdrowiem i szczęściem".

Oczekuje się, że zdjęcie chłopca zostanie opublikowane w środę.

Kiedy chrzest?

Dzieci urodzone w rodzinie królewskiej zazwyczaj są chrzczone w okolicach trzeciego miesiąca życia, co sugerowałoby, że dojdzie do tego w sierpniu lub wrześniu. Ceremonia najprawdopodobniej odbędzie się w kaplicy św. Jerzego, gdzie odbył się też ślub pary. Na razie nie wiadomo, kto zostanie wybrany na rodziców chrzestnych chłopca.

W reakcji na informację o narodzinach "Baby Sussex" na niebiesko podświetlono słynną londyńską BT Tower, na której wyświetlono napis: "To chłopiec!". Wieczorem specjalnie podświetlone ma także być m.in. koło obserwacyjne London Eye.

Z Londynu Jakub Krupa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy