Wietnam: Przejęto 700 kg rogu nosorożca i kości słoniowej

Wietnamska policja skonfiskowała ponad 700 kg rogu nosorożca i kości słoniowej, pochodzących z Mozambiku, które dotarły do portowego miasta Danang w środkowym Wietnamie.

Ładunek, ukryty w dwóch kontenerach na statku przewożącym kamienie, dotarł do portu w czwartek - napisał dziennik "Tuoi Tre". Ładunek, który przepłynął przez Malezję, był przeznaczony do portu w Hajfongu, w północnym Wietnamie.

Reklama

Jak sprecyzowano, władze skonfiskowały 593 kilogramy kości słoniowej i 142 kilogramy rogu nosorożca.

Ceniona w medycynie

Obrońcy praw człowieka systematycznie zarzucają władzom komunistycznego Wietnamu, że nie zapobiegają próbom handlu materiałem pochodzącym od zagrożonych gatunków.

Kość słoniowa jest bardzo ceniona w tradycyjnej medycynie w Wietnamie, wyrabia się z niej również przedmioty dekoracyjne. Nie słabnie też popyt na róg nosorożca w związku z przekonaniem, że może leczyć raka.

Zezwolenie na ograniczoną sprzedaż

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) w 1989 roku zakazała międzynarodowego handlu kością słoniową i innymi materiałami, ale od 1997 roku zezwoliła krajom południowej Afryki na ograniczoną sprzedaż.

Rosnące w ostatnich latach zapotrzebowanie w Wietnamie i Chinach stanowi zagrożenie dla nosorożców w Afryce. Szacuje się, że obecnie uchowało się jedynie ok. 5 tys. nosorożców czarnych i ok. 20 tys. nosorożców białych, głównie w południowej Afryce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje