Wizy do USA: Służba wojskowa da status rezydenta?

Część republikańskich Kongresmenów deklaruje poparcie dla młodych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy nie mają uregulowanego statusu imigracyjnego. Politycy chcą dać im szansę jego zalegalizowania poprzez służbę w amerykańskiej armii.

Prace nad nową ustawą imigracyjną trwają od wielu miesięcy. Została ona już przegłosowana w Senacie, w którym większość mają Demokraci. Projekt ugrzązł w Izbie Reprezentantów, kontrolowanej jest przez Republikanów. Oba ugrupowania w tym przypadku są zgodne, że funkcjonujące prawo jest nieprzystosowane do obecnych czasów.

Republikanie zamierzają przeforsować kolejną poprawkę do proponowanych nowych przepisów. Chcą, aby dzieci nie posiadające statusu imigracyjnego - które nie miały wpływu na to, że zostały przywiezione do USA przez swoich rodziców - dzięki służbie w armii mogły otrzymać status rezydenta Stanów Zjednoczonych.

Warunkiem jest jednak to, aby w momencie przekroczenia granicy nie miały ukończonych 15 lat. Część Demokratów przychylnie odnosi się do tego pomysłu.

W USA mieszka około 11 milinów nielegalnych imigrantów, wśród nich kilkadziesiąt tysięcy to nasi rodacy i ich dzieci.

Jeden z zapisów projektu zakłada, że po spełnieniu zdecydowanie mniej rygorystycznych wymogów, w porównaniu do tych które obowiązują teraz, Polacy mogliby podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

Dowiedz się więcej na temat: wizy do USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje