Reklama

Reklama

Wlk. Brytania: Piloci śpią za sterami

Brytyjski Zarząd Lotnictwa Cywilnego został zmuszony do ujawnienia niepokojących danych na temat przemęczenia pilotów. Według informacji uzyskanych dzięki ustawie o dostępie do informacji, piloci zasnęli nad Londynem co najmniej dwukrotnie, latem 2010 i 11 roku.

W jednym z cytowanych przypadków drugi pilot opuścił na moment kabinę, a kiedy wrócił, nie mógł się dopukać, aby pierwszy pilot wpuścił go z powrotem. Dopiero kiedy dostał się do kabiny używając kodu alarmowego, zastał kapitana śpiącego za sterem.

Stowarzyszenie Brytyjskich Pilotów Pasażerskich BALPA ocenia, że zasypiają oni nad Wyspami Brytyjskimi o wiele częściej - co najmniej raz dziennie, ale instytucje nadzoru nad ruchem powietrznym nie chcą uznać powagi problemu. Szef działu bezpieczeństwa stowarzyszenia, Rob Hunter, powiedział BBC, że piloci nie zgłaszają większości takich przypadków, gdyż naraziliby się tym na postępowanie dyscyplinarne, a nawet karne. Za zaśnięcie za sterami grozi im nawet kara do dwóch lat więzienia.

Piloci winią zmęczenie i długie godziny pracy, ale Zarząd Lotnictwa Cywilnego twierdzi, że nie posiada niepokojących informacji o rozmiarach problemu. Sami piloci oczekują, że obecna sytuacja może ulec pogorszeniu, jeśli dojdzie do proponowanego złagodzenia restrykcji godzin ich pracy w Unii Europejskiej i zwiększenia liczby nocnych połączeń.

Dowiedz się więcej na temat: piloci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy