Włochy: Katastrofa ekologiczna na północy kraju

Alarm ekologiczny obowiązuje na północy Włoch po tym, jak do rzeki Lambro, dopływu Padu, przedostało się ponad 2500 metrów sześciennych ropy naftowej i innych rodzajów paliwa. Wiele wskazuje, że to rezultat umyślnego działania czy wręcz sabotażu.

Eksperci, przerażeni skalą zanieczyszczenia środowiska i śmiercią wielu zwierząt, ustalili, że toksyczna substancja pochodzi z terenu wyłączonej z użytku rafinerii w rejonie miasta Monza - informuje czwartkowa prasa.

Reklama

Dla karabinierów nie ulega wątpliwości, że był to akt sabotażu: ktoś w nocy z poniedziałku na wtorek celowo wypuścił ogromne ilości ropy, które zmieściłyby się do 670 cystern.

"Lambro nie żyje" - ogłosili zrozpaczeni obrońcy środowiska, opisując, do jakich doszło zniszczeń w tej jednej z najbardziej od lat zanieczyszczonych włoskich rzek. Straty finansowe szacuje się na miliony euro, ekologiczne zaś są zdaniem specjalistów nie do obliczenia, bo zdewastowany został cały ekosystem.

Z każdą chwilą trująca, cuchnąca czarna plama, która dotarła już do rzeki Pad, rozszerza się na kolejne obszary Lombardii, a władze poszczególnych gmin i miast wprowadzają stan alarmu oraz zakaz połowu ryb. Zapewniają jednocześnie, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Władze Lombardii będą wnioskować o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Zwrócił się już o to region Emilia Romagna.

Prokuratura w Monzy wszczęła dochodzenie w sprawie katastrofy ekologicznej.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | alarm ekologiczny | katastrofy | katastrofa ekologiczna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje