Wybuch na platformie w Zat. Meksykańskiej

W Zatoce Meksykańskiej doszło do eksplozji na kolejnej platformie wydobywczej, tym razem należącej do firmy Mariner Energy. Przy płonącej platformie pojawiła się plama ropy długości 1,5 km - poinformowała w czwartek amerykańska straż przybrzeżna.

Reuters pisze, że wyciek ropy jest niewielki i nie wydaje się, by czwartkowa eksplozja była równie poważna, jak wybuch na platformie BP w kwietniu. "W tej chwili nie wygląda na to, żeby była to kolejna katastrofa w stylu BP" - powiedział dyrektor firmy PFC Energy Raoul LeBlanc.

Reklama

Przyczyny eksplozji nie są na razie znane.

Wszystkich 13 pracowników platformy, która jest odległa o 130 km od wybrzeży Luizjany i leży na zachód od platformy wiertniczej BP, której zatonięcie spowodowało ogromny wyciek ropy, zostało wyłowionych z wody i przetransportowanych na inną platformę, skąd polecą na badania - powiedziała rzeczniczka amerykańskiej straży przybrzeżnej Katherine McNamara.

Jeden z wyłowionych pracowników jest ranny, ale nie ma ofiar śmiertelnych - podała CNN.

Agencja Reutera pisze, powołując się na informacje z resortu spraw wewnętrznych, że w chwili eksplozji na platformie prowadzono prace konserwacyjne, nie wydobywając ropy ani gazu (sekretarzowi ds. wewnętrznych podlega m.in. eksploatacja bogactw naturalnych).

"Na razie koncentrujemy się na poszukiwaniach i operacji ratunkowej. Dopiero potem zajmiemy się przyczynami" eksplozji - powiedział John Edwards ze służb pogranicznych.

Do wybuchu doszło ponad cztery miesiące po eksplozji, a następnie zatonięciu należącej do BP platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej. Tamta katastrofa spowodowała śmierć 11 osób i największy wyciek ropy w historii Stanów Zjednoczonych.

Czwartkowy wybuch nastąpił około godz. 9.30 (16.30 czasu polskiego).

Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska | firmy | wyciek | wybuchy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje