Reklama

Reklama

Xi Jinping podpisał dekret ws. nowych przepisów dot. Hongkongu. Krytyka ze strony UE

Przywódca ChRL Xi Jinping podpisał dekret o ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie opracowanego w Pekinie kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu – przekazała we wtorek (30 czerwca) oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua. "Prawo (...) wejdzie w życie jeszcze tego dnia" - oświadczyła szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam. Decyzję chińskiego parlamentu skrytykowali szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Zapowiedzieli rozmowy na forum międzynarodowym na temat możliwej reakcji.

Projekt przepisów został jednomyślnie przyjęty przez organ kierowniczy chińskiego parlamentu, który zakończył we wtorek obrady w Pekinie. Zatwierdzono również decyzję o dopisaniu tych przepisów bezpośrednio do aneksu Prawa Podstawowego, czyli hongkońskiej minikonstytucji - podała Xinhua.

Reklama

W komunikacie rozesłanym do mediów Lam wyraziła zadowolenie z przyjęcia nowego prawa i oceniła je jako "ważny krok" w stronę "poprawy systemu instytucjonalnego +jednego kraju, dwóch systemów+, a także jak najszybszego przywrócenia stabilności społeczeństwa Hongkongu"

"Ubolewamy nad tę decyzją" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w Brukseli po szczycie UE-Korea Południowa dodając, że nowe regulacje "poważnie podważają autonomię Hongkongu".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że UE prowadzi obecnie rozmowy z "partnerami międzynarodowymi" na temat możliwych reakcji na decyzję chińskiego parlamentu.

"Mamy bardzo poważne obawy związane z tą kwestią" - podkreśliła Niemka.

Kontrowersyjny projekt

Organ kierowniczy Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) przyjął we wtorek projekt kontrowersyjnego nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym, które ma zostać narzucone Hongkongowi.

Treści uchwalonych przepisów nie podano jak dotąd do wiadomości publicznej. Według zapowiedzi biura informacji chińskiego rządu, w środę odbędzie się konferencja prasowa na temat nowego prawa.

Komentatorzy oceniają, że nowe prawo spowoduje najgłębszą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od czasu przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku. Plany wprowadzenia tego prawa w Hongkongu nasiliły tarcia na linii USA-Chiny i wywołały poważne zaniepokojenie w wielu krajach zachodnich.

Przygotowany i zatwierdzony w Pekinie projekt ma zostać wprowadzony w Hongkongu z pominięciem jego lokalnej legislatywy. Przepisy mają być dopisane do aneksu hongkońskiej minikonstytucji - Prawa Podstawowego. Mają zacząć obowiązywać z chwilą publikacji w Hongkongu, co według komentatorów nastąpi w najbliższym czasie.

Szczegóły projektu

Lojalna wobec Pekinu szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam odmówiła na wtorkowym briefingu prasowym odpowiedzi na pytania związane z ustawą. Oceniła, że udzielanie odpowiedzi "na tym etapie byłoby niewłaściwe".

Chińskie władze twierdzą, że nowe prawo służy zwalczaniu działalności separatystycznej, wywrotowej i terrorystycznej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Zdaniem krytyków, położy ono kres wolności i szerokim swobodom obywatelskim, które uznawane są za kluczowe dla pozycji Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego.

Xinhua informowała wcześniej, że na mocy ustawy w Hongkongu powstanie biuro bezpieczeństwa państwowego, by "nadzorować, kierować i wspierać" władze regionu. Sędziowie orzekający w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego mają być wybierani przez szefową hongkońskiej administracji.

W niektórych sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego, decyzje mają zapadać w Pekinie. Nowe prawo ma być nadrzędne wobec przepisów obowiązujących obecnie w Hongkongu, a jego ostatecznej interpretacji dokonywać będzie Stały Komitet OZPL - podawała Xinhua.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje