Z przyczyn religijnych usunięta ze szkoły

Sąd pierwszej instancji w Utrechcie, w Holandii, orzekł w piątek, że dyrekcja szkoły słusznie rozwiązała kontrakt z muzułmańską nauczycielką, która ze względów religijnych odmówiła podawania ręki swym kolegom - mężczyznom.

Szkoła postanowiła usunąć nauczycielkę, która - choć wcześniej nie miała zastrzeżeń do witania się uściskiem ręki z kolegami - oświadczyła, że z przyczyn religijnych nie zamierza tego więcej robić.

Reklama

Nauczycielka wniosła skargę do sądu, zachęcona decyzją holenderskiej Komisji do spraw Równego Traktowania (CGB), która uznała, że słuszność jest po jej stronie i ma ona prawo wyboru, w jaki sposób chce się witać z ludźmi, z którymi pracuje.

Tymczasem sąd w Utrechcie orzekł, że choć muzułmańska nauczycielka ma prawo wyboru formy powitania, jej postawa i sposób zakomunikowania tej decyzji, bez możliwości dyskusji, doprowadziły do zerwania więzi zaufania między nią a dyrekcją szkoły.

Holenderskie ustawodawstwo zabrania manifestowania za pomocą stroju, mowy i postawy uczuć religijnych w instytucjach publicznych.

Dowiedz się więcej na temat: szkoly | szkoły

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje