Reklama

Reklama

Zamach islamistów w Mali na bazę misji pokojowej ONZ

Sześciu żołnierzy misji pokojowej ONZ zginęło w piątek w zamachu terrorystycznym przeprowadzonym przez dżihadystów w bazie ONZ MINUSMA w mieście Kidal – poinformował przedstawiciel misji ONZ w Mali. Do zamachu przyznała się grupa islamistów "Ansar Dine".

Wcześniej w piątek w zasadzce na drodze w okolicach Timbuktu na północy kraju zginęło też trzech malijskich wojskowych, a dwóch zostało rannych.

Reklama

Do przeprowadzenia ataków rakietowych na bazę misji pokojowej ONZ w Kidal oraz - w przerwie między nimi - do spowodowania eksplozji samochodu-pułapki, przyznała się lokalna grupa dżihadystów dowodzona przez Ijada Ag Ghaly'ego, który  był wcześniej jednym z przywódców powstania Tuaregów.

Jego oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane w sobotę przez agencję prasową Al-Akhbar w Mauretanii.

Rzecznik sekretarza generalnego ONZ podał podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku, że liczba rannych w ataku na misję Błękitnych Beretów w Kidal sięga 30.

"Ataki nie osłabią determinacji ONZ"

Akty terroru w Mali potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Zapewnił, że "piątkowe ataki nie osłabią determinacji Narodów Zjednoczonych w udzielaniu wsparcia władzom i sygnatariuszom ubiegłorocznego porozumienia pokojowego w ich wysiłkach mających na celu osiągnięcie trwałego pokoju w tym kraju".

Porozumienie o zawieszeniu działań wojennych zostało zawarte w lipcu 2015 roku. Podpisali go przedstawiciele władz w Bamako oraz przywódcy wymierzonej w nie rebelii Tuaregów.

Mali jest państwem często wstrząsanym atakami terrorystycznymi. W listopadzie ub.r. doszło do ataku rakietowego na bazę ONZ w Kidal, w wyniku którego cztery osoby straciły życie, a 17 odniosło rany.

Cztery dni przed tym wydarzeniem miał miejsce zamach na konwój misji pokojowej ONZ MINUSMA na północnym zachodzie kraju, gdzie w wyniku eksplozji zginął pracownik cywilny ONZ.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne