Reklama

Reklama

Zamach w Barcelonie. Płyną wyrazy współczucia i deklaracje pomocy

Światowi liderzy potępiają atak w Barcelonie i ślą wyrazy współczucia ofiarom zamachu i ich rodzinom. Prezydent Donald Trump zapewnił, że USA uczynią wszystko, by pomóc Hiszpanii. Wcześniej pomoc władzom Barcelony zaoferował sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Tillerson powiedział podczas konferencji prasowej, że USA gotowe są wesprzeć hiszpańskie władze w śledztwie w sprawie czwartkowego zamachu w Barcelonie; dodał, że "terroryści na całym świecie powinni wiedzieć, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zdecydowani są wytropić ich i wymierzyć im sprawiedliwość".

Reklama

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała, że resort bada okoliczności ataku. Napisała na Twitterze, że jej resort wzywa obywateli USA przebywających w Barcelonie, by "trzymali się z dala od okolicy (w której doszło do ataku) i informowali rodziny oraz przyjaciół o miejscu swego pobytu".

Pierwsza Dama Ameryki Melania Trump napisała na Twitterze, że "myślami i modlitwą" jest z mieszkańcami Barcelony.

"Europa stoi za Barceloną"

"Cała Europa stoi za Barceloną. Łączymy się w myślach z ofiarami i tymi wszystkimi, którzy ucierpieli w tym tchórzliwym ataku na niewinnych ludzi" - napisał na Twitterze po polsku i po hiszpańsku Tusk.

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przekazał deklaracje poparcia dla władz Hiszpanii. "Cała Unia Europejska jednoczy się w obronie pokoju" - dodał.

W specjalnym oświadczeniu Jean-Claude Juncker przesłał wyrazy współczucia ofiarom zamachu Barcelonie i zaoferował wszelką niezbędną pomoc ze strony UE. "Z najgłębszym bólem i smutkiem przyjąłem wiadomość o ataku terrorystycznym dokonanym w centrum Barcelony dzisiejszego popołudnia" - napisał.

"Komisja jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy"

"Przesyłam najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim ofiar, (premierowi) Mariano Rajoyowi i wszystkim Hiszpanom (...). Myślami jestem z mieszkańcami Barcelony" - dodał. Zapewnił, że Unia nie ugnie się przed barbarzyństwem, a Komisja Europejska gotowa jest udzielić Hiszpanii wszelkiej pomocy.

Juncker podziękował również wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej i służbom bezpieczeństwa.

"Komisja jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy oraz wsparcia, jakie tylko będą potrzebne (...). Ten tchórzliwy atak został z rozmysłem wymierzony w tych, którzy cieszą się życiem i spędzają czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Nie ugniemy się przed tym barbarzyństwem" - dodał.

O solidarności zapewniła również premier Theresa May:

Również prezydent Francji  oznajmił, że Francja solidaryzuje się z Hiszpanią po zamachu w Barcelonie. Macron napisał na Twitterze, że jest myślami z "ofiarami tragicznego ataku".

Atak potępiła także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Papież wyraża bliskość z narodem Hiszpanii

"Ojciec Święty z wielkim niepokojem przyjął to, co dzieje się w Barcelonie. Papież modli się za ofiary tego zamachu i pragnie wyrazić swą bliskość z całym narodem hiszpańskim, szczególnie z rannymi oraz rodzinami ofiar" - brzmi komunikat rzecznika opublikowany przez biuro prasowe Watykanu.

W czwartek po południu furgonetka wjechała w Barcelonie na chodnik, potrącając kilkadziesiąt osób; są zabici i ranni. Policja potwierdziła, że doszło do ataku terrorystycznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje