Zamachy W USA - najtragiczniejsze i bezprecedensowe

Ubiegłotygodniowe zamachy w Stanach Zjednoczonych już przeszły do historii jako najtragiczniejsze i bezprecedensowe. Eksperci od światowego bezpieczeństwa mówią, że po 11 września 2001 roku i po uderzeniu samolotów w World Trade Center i Pentagon świat rozpoczął nową erę. Oto kilka innych danych, świadczących o niebywałej skali tych zamachów:

1. W zamachach w USA zginęła największa jak dotąd liczba osób. Wprawdzie większości ciał dotąd nie znaleziono, ale za zaginione uznaje się ponad 5500 osób. Zaginione - to słowo należy rozumieć jako martwe.

Reklama

2. W zamachach zginęli nie tylko Amerykanie, ale obywatele co najmniej 47 krajów.

3. W atakach na World Trade Center zginęło najwięcej strażaków i policjantów, jeśli chodzi o pojedynczy akt terroru. Tylko wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu 15 lat temu mógł być bardziej tragiczny dla członków służb ratowniczych, ale dokładnego bilansu tamtej tragedii nigdy nie poznaliśmy.

4. Po raz pierwszy w historii jako śmiercionośnej broni użyto samolotów pasażerskich.

5. Po raz pierwszy równocześnie porwano cztery samoloty. W 1970 roku podobny wyczyn udał się palestyńskiej bojówce Czarny Wrzesień, ale po trzech dniach maszyny zostały odbite.

6. Po raz pierwszy w historii atak terrorystów pokazywała na żywo telewizja.

7. Po raz pierwszy ewakuowano część Manhattanu, dzielnicy Nowego Jorku. Swoje mieszkania i domy opuściło setki tysięcy ludzi. Miasto, które nigdy nie zasypia, zmieniło się w miasto martwej ciszy.

8. Po raz pierwszy całkowicie zamknięto przestrzeń powietrzną nad Stanami Zjednoczonymi. Przestało działać ponad 450 lotnisk w USA.

9. Najdłużej od 1933 roku zamknięta była nowojorska giełda.

10. Po tragicznych zamachach NATO po raz pierwszy odwołało się do punktu piątego statutu Sojuszu: Atak na jedno z państw oznacza atak na całe NATO.

11. Po raz pierwszy w krajach Unii Europejskiej zarządzono dzień żałoby. W trzy dni po zamachach w samo południe na trzy minuty zamarło życie w krajach Piętnastki oraz państwach z nią stowarzyszonych, w tym w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat: zamachy | World Trade Center | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje