Reklama

Reklama

Zmarł były sekretarz stanu USA Warren Christopher

Były sekretarz stanu USA Waren Christopher, który w administracji Billa Clintona działał na rzecz pokoju w Bośni i na Bliskim Wschodzie, zmarł w Los Angeles w wieku 85 lat - powiedziała rzeczniczka firmy, w której był udziałowcem.

Rzeczniczka Sonja Steptoe z firmy prawniczej O'Melbeny & Myers powiedziała, że Christopher zmarł w swoim domu w piątek wieczorem z powodu komplikacji po raku pęcherzyka żółciowego i nerki.

Reklama

Christopher był sekretarzem stanu za pierwszej kadencji Billa Clintona w latach 1993-1997. Kończąc urzędowanie powiedział, że jest najbardziej dumny z wkładu w doprowadzenie do zakazu prób nuklearnych.

Próbował także - bez większego powodzenia - przyczynić się do pokoju na Bliskim Wschodzie. Więcej sukcesów osiągnął w negocjacjach, które doprowadziły do zawarcia porozumienia z Dayton ws. Bośni w 1995 r.

Za prezydentury Jimmy'ego Cartera negocjował także uwolnienie 52 Amerykanów przetrzymywanych w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie od 1979 r. Zwolniono ich w styczniu 1981 r., kilka minut po zaprzysiężeniu Ronalda Reagana na prezydenta.

Dowiedz się więcej na temat: Stany | zmarły | Lucio | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje