Zmarła wdowa po przedostatnim prezydencie RP na uchodźstwie

Zmarła Anna Sabbatowa - działaczka społeczna na emigracji w Wielkiej Brytanii, wdowa po przedostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie (1986-89). Miała 91 lat. Zmarła w środę po południu w szpitalu St. George's w Londynie.


Anna Sabbatowa urodziła się w Grodnie 5 lutego 1924 r., jako druga z czworga rodzeństwa. Była córką generała Nikodema Sulika dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty, jednostki która walczyła pod Monte Cassino.

Reklama

Działaczka społeczna na emigracji. Bardzo aktywnie wspierała Skarb Narodowy - instytucję, której celem było finansowanie działalności władz RP na uchodźstwie; regularnie kwestowała na ten cel.

Tak jak wiele polskich kobiet działała społecznie w różnych organizacjach emigracyjnych. Wspierała działalność męża, kiedy był członkiem, a później prezesem Egzekutywy Zjednoczenia Narodowego przy Radzie Trzech oraz po połączeniu ośrodków politycznych, kiedy pełnił funkcję premiera, a potem prezydenta na uchodźstwie. Po śmierci męża, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski mianował Annę Sabbatową członkinią Rady Narodowej.

Miała czworo dzieci i ośmioro wnuków. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy