Reklama

Reklama

Niewidome i słabowidzące kobiety w roli modelek

Kilkanaście kobiet niewidzących i słabowidzących wcieliło się w Kielcach (woj. świętokrzyskie) w rolę modelek. Pokaz odbył się wieczorem na jednej z ulic w centrum miasta i był elementem Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion.

W pokazie ubrań jednej ze znanych marek odzieży ekskluzywnej wzięło udział trzynaście kobiet słabowidzących i niewidomych z Fundacji Szansa dla Niewidomych z regionu świętokrzyskiego. Po wybiegu, który został specjalnie przygotowany i ustawiony na jednej z uliczek doprowadzających do rynku w Kielcach, nietypowe modelki prowadzili siatkarze drużyny Effector Kielce.

Ta akcja ma pokazać, że mogą normalnie funkcjonować

Reklama

Jak powiedziała Ewa Bąk z Fundacji Szansa dla Niewidomych ta akcja ma pokazać, że dziewczyny słabowidzące i niewidome mogą normalnie funkcjonować, ubierać się ładnie, dbać o siebie, uczyć się, pracować. Tylko muszą sposób wykonywania tych wszystkich czynności dostosować do własnych potrzeb.

Zdaniem Magdaleny Kusztal, dyrektorki Kieleckiego Centrum Kultury, które było organizatorem pokazu, przez taki wybór modelek można zobaczyć, że nasze społeczeństwo jest różne: biedne, bogate, niskie, wysokie, ładne i mniej ładne, chude, grube.

"Normalne, fajne kobiety"

- Zwykle w takich ekskluzywnych ubraniach prezentowanych podczas pokazów pojawiają się profesjonalne modelki, a tu w Off Fashion występują normalne, fajne kobiety - dodała Kusztal.

Jej zdaniem moda ma bawić i stanowić "fajną przygodę dla wszystkich".

A wybór miejsca do zorganizowania pokazu nie był przypadkowy, bo w ten sposób jest szansa, że "kielczanie się obudzą i nie będą spać wieczorem albo siedzieć przed telewizorami i wyjdą na ulicę" - dodała Kusztal.

W trakcie trwania pokazu zbierane były pieniądze na wyjazd członków Fundacji Szansa dla Niewidomych ze świętokrzyskiego na międzynarodową konferencję Reha For The Blind in Poland, która odbędzie się w grudniu w Warszawie. Niewidomi mają tam poznać m.in. najnowsze metody niwelowania skutków ich inwalidztwa, natomiast widzący dowiedzieć się o problemach i możliwościach osób z dysfunkcją wzroku oraz o świecie, w którym rządzą słuch i dotyk.

Wystąpiła śpiewaczka operowa

Podczas pokazu mody wystąpiła śpiewaczka operowa pochodząca z Kielc Renata Drozd (sopran) oraz zagrała Orkiestra Kameralna Polish Camerata z Łodzi pod batutą Marka Głowackiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy