RMF24: Gigantyczne osuwisko w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kilkaset osób bez wody i ogrzewania, kilkanaście zasypanych garaży - to efekt nocnego osunięcia się ziemi w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Ruch w śródmieściu jest utrudniony, jedna z głównych ulic miasta - ul. Polna - jest nieprzejezdna; wyznaczono objazdy.

Ziemia osunęła się w nocy z wtorku na środę. Po przeszukaniu rumowiska kamerą termowizyjną okazało się, że nie ma ofiar. W poprzek ulicy Polnej powstała głęboka na kilkanaście metrów wyrwa.

Reklama

Jak informuje policja, pod ziemią znalazło się od 12 do 20 garaży. Obecnie służby usuwają ziemię na zwałowisku. Wyrwa nie powiększa się, nie zarządzono ewakuacji pobliskich budynków.

Dla ruchu zamknięty jest znajdujący się niemal w centrum miasta fragment ul. Polnej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Iłżecką do ulicy Sienkiewicza. Nieprzejezdna jest także ul. Rosłońskiego. - Objazdy poprowadzono przez ulicę Mickiewicza i Waryńskiego. Na miejscu ruchem kieruje policja - poinformowała PAP podkom. Ewa Libuda z komendy powiatowej policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do Ostrowca Świętokrzyskiego zostały skierowane patrole prewencji oraz drogówki ze stolicy regionu; mają pomóc w zabezpieczeniu miejsca katastrofy oraz w kierowaniu ruchem na objazdach - powiedział PAP rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach

Obecnie bieżącej wody nie ma w dziesięciu blokach oraz we wszystkich domach mieszkalnych przy ulicy Polnej od ul. Iłżeckiej do Sienkiewicza. Podobny problem mają mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Rosłońskiego. Wody nie ma także w budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w gimnazjum oraz liceum.

Anna Niedbała z biura prezydenta miasta poinformowała PAP, że kilkaset osób mieszkających w czterech czteropiętrowych blokach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie osuwiska nie ma ogrzewania. W mieszkaniach jest prąd.

Jak dodała, na miejscu są pracownicy zakładu energetyki cieplnej, którzy starają się przywrócić ciepło do czterech bloków. Według niej awaria sieci ciepłowniczej powinna być usunięta w ciągu doby. Przedstawiciele wodociągów oceniają, że jeszcze w środę, najdalej od godz. 14, mieszkańcy będą mieli dostęp do bieżącej wody. Na razie na miejscu są beczkowozy.

W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska odwołano lekcje. Decyzja dotyczy publicznego gimnazjum nr 2 oraz II liceum ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił gorące posiłki, kawę i herbatę dla mieszkańców bloków dotkniętych awariami oraz dla pracujących służb. Napoje i posiłki są dostępne w publicznym gimnazjum nr 2.

Na razie nie są znane przyczyny osunięcia się ziemi. Jak zapewniła Niedbała, jeszcze w środę sytuację na miejscu oceni geolog.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy