Reklama

Reklama

Spotaknia z tłumaczeniami Żeromskiego

"Stefan Żeromski po niemiecku" to pierwsze z cyklu spotkań z twórczością autora "Syzyfowych prac" przetłumaczoną na języki obce, który przygotowało Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Impreza "Języki świata. Żeromski po" ma popularyzować wśród studentów i uczniów twórczość autora "Ludzi bezdomnych" oraz poświęcone pisarzowi muzeum.

Reklama

Jak powiedział Krzysztof Sowiński z kieleckiej instytucji, mało kto, poza gronem specjalistów wie, że niektóre z utworów Żeromskiego zostały przetłumaczone na języki: niemiecki, szwedzki, czeski, białoruski, a także japoński.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę. Germanistka Magdalena Majcher opowie o "Die Heimatlosen", czyli o przekładzie "Ludzi bezdomnych" na język niemiecki. Studenci germanistyki i licealiści poznający język Goethego, porównają oryginał powieści z tłumaczeniem.

Wykład odbędzie się w dawnej sali lekcyjnej, w której uczył się Żeromski, a uczestnicy będą mogli poczuć atmosferę dawnych lat, siedząc w zabytkowych ławkach.

Kolejne spotkanie poświęcone będzie tłumaczeniu "Popiołów" na język japoński. Jak powiedział Sowiński, w Kielcach nie ma zbyt wielu osób znający ten język, dlatego wydarzenie to będzie raczej adresowane do zainteresowanych japońską kaligrafią. Uczestnicy spróbują napisać po japońsku imię i nazwisko pisarza, a także wysłuchają fragmentu prozy autora "Siłaczki" w tym języku.

Twórczość Żeromskiego nie była tłumaczona na angielski, ale to właśnie ten język będzie tematem trzeciego spotkania, ponieważ uczą się go tysiące kielczan. Chętni spróbują przetłumaczyć na język Szekspira fragment prozy - w zależności od wieku uczestników będą to "Syzyfowe prace", "Ludzie bezdomni" lub "Przedwiośnie".

Spotkanie japońskie i angielskie odbędą się w pierwszych miesiącach 2011 roku.

Współorganizatorem imprezy jest Samodzielny Zakład Neofilologii na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje