Czy bóg Olofi chroni Fidela Castro?

Kapłani Santerii - podobnej do voodoo religii, szczególnie popularnej na Kubie - ogłosili swoje przepowiednie na nadchodzący rok. Jak co roku, Kubańczycy zastanawiają się, co babalawos (kapłani) przepowiedzą Fidelowi Castro.

Wielu wyznawców Santerii wierzy, że Fidel Castro jest chroniony przez Olofi - najważniejszego boga liczącej 3 miliony wyznawców Santerii (drogi świętych), jak również przez poszczególnych Orisha - jego emanacje. Santeria jest religią potomków czarnych niewolników przywiezionych na Kubę do pracy na plantacjach, a socjalistyczny i zdecydowanie antyrasistowski rząd Fidela Castro cieszy się pośród nich dużą popularnością.

Reklama

Santeria to - podobne do voodoo - połączenie ludowych afrykańskich wierzeń, szczególnie ludu Joruba, z katolickim "layoutem". Kiedy handlarze niewolników sprzedawali kubańskim plantatorom afrykańskich niewolników, pierwszym, co robili plantatorzy, było poddawanie kolejnych transportów masowym chrztom przeprowadzanym przez głodnych misyjnego sukcesu misjonarzy.

Powrót do ludowych wierzeń łączył się z dotkliwymi karami, niewolnicy zatem zidentyfikowali swoje tradycyjne bóstwa i duchy z chrześcijańskimi świętymi.

I tak stworzyciel świata Olofi skojarzony został z chrześcijańskim Bogiem, Orisha Elegba - bóstwo podróżnych - ze świętym Antonim, Obatala, bóstwo płodności z Matką Boską, a bóg wojny Oguzn - ze świętym Piotrem, itp. W podobny sposób - notabene - rozwijała się religia voodoo.

Wróżby kapłanów Santerii - jak co roku - wzbudzają ogromne zainteresowanie kubańskiej opinii publicznej. W tym roku kapłani zwołali specjalną konferencję prasową, by poinformować media o swoich wizjach nadchodzącego roku.

Niestety, babalawos nie przekazali Kubańczykom wyraźnych sygnałów co do przyszłości przywódcy, który od półtora roku nie pojawia się publicznie, a władzę przekazał swemu bratu - Raulowi Castro.

Babalawa Lazaro Cuesta stwierdził, że na temat związany ze zdrowiem Castro wypowiadał się nie będzie, ponieważ "jest to temat polityczny, a oni politykami nie są". Kubańczycy jednak - jak co roku - zabrali się za analizę pełnego tekstu przepowiedni, wierząc, że informacje o przyszłości ich przywódcy są w proroctwie zaszyfrowane.

Kapłani skoncentrowali się na ostrzeżeniach przed zmianami klimatycznymi i zapowiedzieli ofiary za "polepszenie sytuacji życiowej Kubańczyków (w kulcie Santerii występuje składanie krwawych ofiar ze zwierząt).

Proroctwa odnoszące się do świata nie są najlepsze: kapłani przepowiedzieli eskalację przemocy i wojen, ale - jak stwierdzili - jest jeszcze szansa zatrzymania negatywnych zmian.

ZS

Dowiedz się więcej na temat: voodoo | Bóg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje